Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... ajutor
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

ajutor

buna seara as dori sa stiu cum se procedeaza in cazul plecarii cu un minor din italia tinand cont de faptul ca mama este romanca si tatal italian si el nu vrea ca acel copil sa aiba si cetatenie romana si sa paraseasca tara cum se procedeaza se poate intenta un proces aici in ro se poate face ceva pt ca mama si copilul sa ajunga in ro?
trebuie sa promovoze o actiune judecatoreasca catre instantele italiene.
Unde e nascut?
este nascut in italia dar nu a ajuns la nici o ambasada si nici un consulat ca sa il declare ca la nascut o romanca el nu este de acor ca sa ii faca si acte de ro iar ea nu mai suporta chinul de acolo si ar vrea sa plece de langa el