Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Vreau sa iau copilul cu mine, cum fac?
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Vreau sa iau copilul cu mine, cum fac?

buna ziua sunt o romanca din italia care stau cu un roman avem 7ani de cand stam amandoi pana acum nu neam casatorit,dar avem un copil impreuna as vrea sa stiu ce drepturi eu ca mama am sa imi iau copilul...el spune ca numi pot lua copilu..pentru ca in certificat e recunoscut ca tata..va rog mult am nevoie de ajutorul dumneavoastra.
Depinde unde vreti sa plecati.
Depinde si de legea italiana si de cetatenia copilului.
Tot aici in italia la mama mea...dar nu vrea sa mil deie
Iar copilul sa nascut aici in italia..
În cazul asta, copilul având cetățenia italiana în mod sigur se aplica legile italiene. Tb sa contactați un avocat din Italia și sa-i spuneți ca doriți custodia minorului exclusiva.