avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1608 soluții astăzi
Forum Activitate erikamaria

Activitate erikamaria

Buna seara .
Am un srl din 2008 cu activitate de agentie imobiliara principala( sediul soc este intr-o comuna ) , pana acum a desfasurat alta activitate care este prevazuta in cod caen . Vreau sa deschid un pct de lucru in oras pentru activitatea de birou si agentie . ce autorizatii de functionare imi trebuie de la primarie (la reg com am depus si ridicat documentatia ). dar la finante . nu am nici un angajat eu ma ocup de tot deocamdata . totul se desfasoara in galati .


Pentru functionare agentie am nevoie de curs sau nu ?
Răspuns la discuția cumpar teren cu casa veche
multumesc frumos pt raspunsuri
Răspuns la discuția cumpar teren cu casa veche
Poate mai e cineva pe forum care s-a intalnit cu aceasta problema as dori niste raspunsuri concrete . Ma puteti ajuta ?
Va multumesc !
Doresc sa cumpar un teren cu o casa veche pe el 1937 . Este o mostenire care a fost dezbatuta si proprietarul a castigat mostenirea dar trebuie sa dea o sulta.
1.Ce acte trebuie sa vad ca sa ma conving ca este atat proprietarul terenului cat si al casei ?
2 Casa sta sa cada este din paianta si nu prea mai e de facut nimic. Pentru constructie noua trebuie autorizatie de demolare sau poate sa vina cineva sa constate ca nu mai poate fi renovata si se autodemoleaza?
3 cand va fi facuta vanzarea se poate constata ca se autodemoleaza si poroprietarul sa scoataun act pt autodemolare si sa fie trecut doar terenul pe numele meu fara constructie?
4 cand voi merge la urbanism sa imi scot autorizatie de constructie pe terenul respectiv va apare si casa veche ?
Ce sa fac ? cum sa procedez

Va multumesc !
va multumesc mult pentru raspunsuri
nu vrem sa il luam cu penalitarile de 60 de mil pt ca nu avem de unde sa platim iar proprietarul nu mai vrea sa le plateasca invocand o lege care nu se poate aplica
cat timp dureaza recuperarea banilor ( cate luni )??
poate sa plece din tara daca are plangere penala ?
daca nu imi da banii pe 11. 11. 2010, pot sa depun plangere?
Buna ziua ,
Am facut un contract de imprumut la un notar public ( in loc de ante contract pt un apartament), care va expira pe data de 11.11.2010. in urma acestui contract am imprumutat o persoana cu suma de 35.000 de lei ron (ca avans) . eu si sotul meu urma sa cumparam de la aceasta persoana un ap cu 2 camere in Galati. Apartamentul avea datorii si proprietarul trebuie sa plateasca la intretinere 60 de mil lei vechi penalitati, dar pe care refuza sa le plateasca in baza unei legi 175 date de B . Ciuca prin care sa li stearg penalitatile celor cu venituri mici, dar legea este blocata momentan si asociatia nu vrea sa stearga acesta datorie .
Nici noi nu avem acesti bani pt a prelua aceasta datorie in afara pretului stabilit pe apartament (in contract nu se aminteste de nici un apartament ). Cum putem sa ne recuperam banii dat fiind ca s-a stabilit un anumit pret pt apartament care nu a fost consemnat niciunde . proprietarul nu mai are alte bunuri pe care sa le valorifice si sa ne dea banii . daca el vinde in acest timp apartamentul noi nu mai avem ce sa executam in + vrea sa plece in Spania pt ca are 2 copii minori acolo . ce putem face ??????????? daca depunem plangere penala mai poate pleca?
cum putem sa il executam ????????????#-o
Va rog sa ne ajutati suntem disperati .#-o#-o#-o#-o