avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 727 soluții astăzi
Forum Activitate bionut

Activitate bionut

Salutare! Ma confrunt cu urmatoarea situatie in completarea declaratiei vamale de export, in cazul preturilor cu mai mult de 2 zecimale (2 zecimale fiind standardul cerut de vama):
pret produs: 1.315 E
cantitate exportata: 2 buc
pret total: 2.63 E
------
Daca rotunjesc la 2 zecimale, pretul total devine: 2 x 1.32 = 2.64 E

Rezultand o diferenta de 0.01 E intre declaratia vamala si factura (unde se afiseaza valoarea totala de 2.63 E)

Cum procedez in acest caz? Vama accepta aceste diferente?
Buna ziua,

Am cumparat un apartament care avea cateva modificari facute fara autorizatie: camara din bucatarie desfiintata si semiperetii din bucatarie spre balcon, respectiv din dormitor spre balcon au fost darmati. Inainte sa ma mut, am facut lucrari de amenajare, fara a modifica vreun perete, dar tot a fost zgomot, asa ca un vecin a chemat politia. Pentru asta am primit o amenda de 1500 de lei si trebuie sa obtin autorizatie de intrare in legalitate. Le-am explicat ca asa am cumparat si au zis ca trebuie sa imi asum. Ok, am inceput sa fac demersul pentru autorizatie (peste 3000 lei), dar nu mi se pare corect sa primesc amenda pentru ceva ce nu am facut eu. Exista dovada de la evaluator ca asa era inainte, credeti ca e ok sa contest amenda? Am vreo sansa?
Buna ziua. Vreau sa cumpar un apartament care are o ipoteca (mai mica decat suma de vanzare). Ipoteca este la aceeasi banca la care vreau sa fac si eu creditul. Din ce mi-a spus banca, ei vor face un acord, prin care se poate vinde apratementul, cu conditia ca banii sa revina asupra ipotecii si abia apoi se radiaza vechea ipoteca. Puteti confirma ca este totul ok asa? Multumesc
Exista si un model de cerere pentru a renunta la persoanele aflate in intretinere (co-asigurati)?
Discuție PFA-dependent
In augut 2010, mi-am deschis un PFA cu norma de venit, pentru a lucra la o companie. Am platit impozitul pe semestrul III si contributia la sanatate pana la sfarsitul anului (sa evit statula la cozi). Intre timp, potrivit OG 58/2010 din 8 sept(aprox), compania a reconsiderat ca sunt PFA dependent , asa ca toate contributiile: sanatate (5.5%), soamj(0.5%), asigurari sociale(10,5%) si impozitul (16%), sunt platite de acesta(de companie la care lucrez), incapand tot cu luna august, oprind la fiecare salariu, toate taxele. Cei de la fisc, nu stiu despre ce este vorba, si nu apare vreo suma de bani venita din partea firmei, la nicio institutie, si imi spun ca trebui sa platec personal. In plus, ar trebui sa imi recuperz si banii dati in avans... Ma poate ajuta cineva? Multumesc anticipat.