Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Cumpararea unui apartament ipotecat
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Cumpararea unui apartament ipotecat

Buna ziua,

As vrea sa intreb cum se poate proceda in cazul in care vreau sa cumpar un apartament care este ipotecat. Ce acte trebuie sa imi aduca proprietarul? Cum sa ma asigur ca e totul ok, ca ipoteca este ridicata? Multumesc.
Daca dvs vreti sa cumparati imobilul liber de sarcini ( fara ipoteca) va trebui ca proprietarul actual sa achite creditul pentru care s-a instituit ipoteca,mai apoi banca va emite o adresa care trebuie dusa la Cartea Funciara care va ridica ipoteca.
In orice caz, vanzarea-cumpararea unui imobil se face prin act autentic ( la notarul public) care pentru a autentifica actul va trebui sa obtina un extras de carte funciara pentru autentificare, liber de sarcini, fara de care acest act de vanzare-cumparare este nul de drept.
Deci, dumneavoastra vi se va prezenta la momentul autentificarii actului de vanzare-cumparare extrasul de carte funciara in care nu va fi trecuta nici o ipoteca.
!!! Atentie, vanzarea se poate face si prin preluarea de catre dvs a ipotecii respective, caz in care acest lucru va fi notat in actul de vanzare-cumparare. ( depinde cum v-ati inteles sa faceti vanzarea-cumpararea).
Aura2, utilizator
Vanzatorii vor avea nevoie de acodul Bancii , apoi fie incheiati o promisiune de vanzare cumparare si II dati un avans pt a achita restul de credit ramas, fie veti incheia contract de vanzare cumparare cu acordul scris al Bancii , partea din pret va fi destinata achitarii creditului si isi va lua Banca banii din acel cont si restul fie in numerar sau in akt cont, urmand ca Banca sa dea declaratie de radiere a ipotecii.
Joha a scris:

Vanzatorii vor avea nevoie de acodul Bancii , apoi fie incheiati o promisiune de vanzare cumparare si II dati un avans pt a achita restul de credit ramas, fie veti incheia contract de vanzare cumparare cu acordul scris al Bancii , partea din pret va fi destinata achitarii creditului si isi va lua Banca banii din acel cont si restul fie in numerar sau in akt cont, urmand ca Banca sa dea declaratie de radiere a ipotecii.

Buna ziua.
Am si eu o situatie si sper sa ma ajutati sa ma lamuresc.
Am cumparat in 2007 un apartament cu ipoteca,credit in CHF(franci elvetieni).Acum,deoarece nu mai pot suporta ratele,sunt in situatia de a vinde acest apartament.Am Acordul Bancii,este stabilita suma cu care pot sa il vand.
Intrebarea ar fi:
-ce trebuie sa platesc eu in aceasta situatie cind il vand?Ma refer la taxe,impozite,certificat energetic,notar, samd.
Ce poate Banca suporta din aceste costuri,daca suporta bineinteles.
Ideea este ca am platit 5 ani fara intirzieri,vand apartamenul(banca ia toti banii),ramin fara nici un acoperis si cu copilul in strada,mai ramin si cu datorii care trebuie sa le platesc pina mor.

Va multumesc foarte mult si astept raspuns cat mai repede cu putinta deoarece sunt presat din toate partile.

Cu stima,
Ionut
Banca nu suporta nimic. Parte din bani se vor Duce conform acordului Bancii pt achitarea creditului si ulterior ridicarii ipotecii. Dvs veti plati impozit pe tranzactie datorat de orice vanzator pt transferurile imobiliare si extrasul de carte funciara pt autentificare. Onorariul I'l va suporta cumparatorul precum si taxa ANCPI.
Interventie moderator

Pe viitor va rog sa deschideti topicuri distincte pentru intrebarile dvs.
ContSters250994, utilizator
Buna ziua. Vreau sa cumpar un apartament care are o ipoteca (mai mica decat suma de vanzare). Ipoteca este la aceeasi banca la care vreau sa fac si eu creditul. Din ce mi-a spus banca, ei vor face un acord, prin care se poate vinde apratementul, cu conditia ca banii sa revina asupra ipotecii si abia apoi se radiaza vechea ipoteca. Puteti confirma ca este totul ok asa? Multumesc