avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 797 soluții astăzi
Forum Activitate xcristina1

Activitate xcristina1

Daca un copil i se incredinteaza unuia dintre parinti si alt copil la celalalt, desi eu nu sunt de acord ce pot face ca sa-mi recuperez copilul? Sunt in divort si am 2 copii minori (baiat de 10 ani jumatate si fetita de 7 ani jumatate). Am aflat ca sotul meu va pleca un an afara cu bursa. In aceste conditii, daca eu tot lupt pentru amandoi copiii ce pot face ca baiatul, care momentan este la tata pana la solutionarea divortului, daca cumva se hotaraste de catre instanta sa ramana tot asa ce pot face ca sa-l iau la mine si sa nu ramana cu socrii mei daca sotul meu pleaca din tara si copilul va fi incredintat lui. Mentionez ca si acuma tot bunicii paterni au grija de baiat si nu sotul care are viata lui, dar cum stau la casa particulara impreuna desi sunt 2 apartamente nu pot demonstra asta.
Buna ziua, sunt casatorita de 11 ani, am 2 copii minori si acum ma aflu in divort. Intrucat am gasit pe stick-ul familiei 2 discutii detaliate intre sotul meu si prietena lui as dori sa aflu modalitatea in care le pot folosi intrucat imi sunt de mare ajutor aceste inscrisuri pentru a demonstra ca sotul meu are o relatie extraconjugala, ca nu participa deloc la cheltuielile familiei, inclusiv la cresterea si educarea copiilor dar si la partaj intrucat demonstreaza ca a avut intotdeauna alte venituri (de la parintii mei si ai lui) si ca salariul lui l-a cheltuit pentru distractiile lui.Va multumesc. In plus, mai am si niste foldere cu cate mesaje si-au trimis (nu si continutul acestora) gasite pe calculatorul familiei iar el spune ca nu le pot folosi pentru ca este in codul penal un articol datorita caruia nu le-as putea folosi. Ideea este ca eu cred ca ar trebui sa le pot folosi intrucat nu i-am atentat intimitatea intrucat le-am gasit in casa si calculator dar fara a-i sparge parola de messenger intrucat erau la indemana nu pe messengerul lui. Cum as putea sa le folosesc fara a incalca legea? Va multumesc