avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 537 soluții astăzi
Forum Activitate DeKaDeNcE

Activitate DeKaDeNcE

Buna ziua,as avea si eu o problema,si nu stiu exact cum reactionez.


Acum vreo 6 ani,sora mea a facut un credit la [editat], pentru a cumpara un calculator,acum vreo 4 ani,a plecat din tzara,lasand datoria in urma ei.Ai mei au vandut casa ,pe a carei adresa era ea domiciliata.

Intre timp,datorita dobanzii incredible pusa de cei de la [editat], datoria s-a facut de 30mil in ziua de azi...

De aici incepe problema mea.
Am fost sunat de un cabinet de avocatura care au executat-o in instanta,si urmeaza sa o judece in lipsa , m-au intrebat de ea, le-am raspuns ca este plecata de 4 ani din tzara,si am vorbit cu ea acum 3 ani de zile.In momentul de fata,nu stiu unde locuieste,si nici macar nu sunt sigur ca mai e in tzara in care a plecat prima oara...Mi-au lasat un nr de telefon pe care sa-l dau ei,sa ii sune....mi-ar face placere sa fac asta,dar nu stiu cum.

Ce efecte poate avea acest lucru asupra mea?Dar asupra ei?
Răspuns la discuția Carte de Munca
Multumesc frumos pentru informatii
Sper sa-mi fie de ajutor.

Deci faptul ca n-o sa am carte de munca,ci contract de comision...nu afecteaza deloc legalitatea locului meu de munca
Răspuns la discuția Carte de Munca
Adica daca imi face un contract de comision sau prestare servicii,pe care sa se mentioneze suma de -/= 459 Ron.Totul intra in legalitate?


Scuze ca inca mai am intrebari dupa ce am primit un raspuns care ar trebuii sa raspunda la tot cu adevarat,Dar inca nu am capacitatea de a citii limbajul juridic fara a ramane fara dubii
Răspuns la discuția Carte de Munca
Util in sensul,ca daca ar venii un control...nu s-ar gasii nimic ilegal in faptul ca sunt singura persoana din firma care nu lucreaza cu carte de munca ci cu contract de prestare servicii?
Discuție Carte de Munca
Am si eu o mica problema,si as aprecia ajutorul sincer.
M-am angajat la o firma,prin urmare ei vor sa-mi faca carte de munca.Dar eu datorita faptului ca am un parinte decedat,detin o pensie de urmas,care egaleaza salariu cu care as fii platit in firma respectiva.
Din ce m-am interesat,aparitia unei carti de munca,ar anula pensia de urmas la care am dreptul.Am dreptul la ea doar atat timp cat sunt student si neangajat cu carte de munca...
Exista vreo posibilitate ca eu sa lucrez legal,fara carte de munca ,doar cu contract de comision sau ceva?Firmei respective le este frica de controale,de aceea vor sa-mi faca carte de munca...
Mi se pare nedrept ca un ghinion avut in trecut,care mi-a marcat viata..sa continuie sa mi-o afecteze,fara as avea vreo putere asupra problemei.

Multumesc in avans pentru raspuns.