avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1896 soluții astăzi
Forum Activitate marius_m@windowslive.com

Activitate marius_m@windowslive.com

Răspuns la discuția Suprapunere terenuri
Am apelat deja la un avocat. Referitor la intrebare, terenul l-am cumparat cu cadastru si intabulare. Am carte funciara inca din 2005. Altfel nici nu puteam dezmembra si vinde.

Multumesc,
Buna ziua,
Va rog sa ma ajutati cu un sfat in urmatoarea speta:

Am cumparat un teren in 2005, cu cadastru si intabulat. Terenul fusese dobandit de vanzator prin reconstituirea dreptului de proprietate. L-am parcelat si pe parcursul catorva ani am vandut parcele din acest teren(am mai ramas cu o parcela).
in 2015 m-am trezit chemat in judecata pentru revendicare si granituire. Din documentele depuse de reclamant rezulta ca in anul 2008 a primit un titlu de proprietate in baza unei hotarari judecatoresti pe reconstituirea dreptului de proprietate si a fost pus in posesie peste terenul meu si al altor 4 vecini fara ca titlurile noastre sa fie vreodata atacate si anulate in instanta. In hotararea care sta la baza titlului sunt inadvertente in sensul ca dupa vecini reclamantul nici macar nu se invecineaza cu mine, este la 4 parcele dupa mine , dar in raportul de expertiza se stabilesc niste coordonate peste terenul meu iar hotararea este definitiva. Reclamantul nu a facut niciodata cadastru si intabulare, am aflat toata povestea odata cu chemarea in judecata. Intre 2008 si 2013 am vandut linistit parcele, 2 dintre cumparatori ridicand si case. Cererea de revendicare este si pt terenurile vandute , pe care s-a construit. Comisia de la primarie care a facut punerea in posesie nu a anuntat pe niciunul dintre proprietarii afectati despre aceasta operatiune.
Reclamantul este "procesoman" are 3 pagini de procese pe portalul instantelor.

Cum ar trebui sa-mi fac apararea in situatia asta?

Multumesc,
Răspuns la discuția teren afectat de canalizare
Spuneti ca am cumparat terenul afectat de aceste sarcini, dar aceste sarcini nu au aparut in extrasele de carte funciara de la data achizitiei. Nu ar fi fost obligatoriu ca primaria sa inscrie aceste sarcini in cartile funciare, cu atat mai mult cu cat actele de punere in posesie a fostilor proprietari au fost emise chiar de primarie 1-2 ani inainte de a cumpara eu?

Multumesc,
Buna ziua,
Va rog sa ma ajutati cu o solutie in urmatoarea speta:
-in anul 2007 am cumparat un teren. Acesta era afectat pe o portiune de canalizarea pluviala.
-cand am cumparat nu am realizat ca este taiat de aceasta canalizare, datorita unei ridicari topografice eronate, care il plasa in afara zonei afectate.
-tot in anul 2007 primaria a efectuat lucrari de inlocuire a canalizarii existente, fara sa ceara niciun acord de la proprietari(suntem mai multi proprietari in zona cu aceeasi problema).
-ulterior dupa ce am facut o ridicare topografica buna am constatat situatia descrisa mai sus. Situatia probabil nu a fost foarte clara nici pentru primarie, deoarece in 2008 am primit un certificat de urbanism care nu prevedea niciun fel de restrictii.
-cert este ca in momentul de fata canalizarea imi afecteaza o parte din proprietate.
-nu doresc sa ma indrept in niciun fel impotriva vanzatorului, deoarece pretul la care am cumparat e foarte bun, iar din evolutia pietei partea ramasa neafectata imi aduce un profit semnificativ.
-exclud orice actiune care ar putea duce la anularea titlului pentru eventuale vicii necomunicate de vanzator.
Intrebarea este: ce actiuni pot sa deschid impotriva primariei pentru a primi despagubiri pentru zona afectata de canalizare?