avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 896 soluții astăzi
Forum Activitate iulian_simplu

Activitate iulian_simplu

Buna ziua.
As dori sa stiu cum pot sa procedez in urmatoarea situatie: am incheiat un contract pt o sala de nunta care va avea loc in luna semptembrie a anului urmator (2012),platind un avans,in acest contract este o clauza de reziliere care suna asa:,,rezilierea unilaterala a contractului se poate face cu notificarea prealabila in scris a celeilalte parti cu cel putin 90 de zile inainte de eveniment,in caz contrar beneficiarul pierzand avansul achitat catre prestator.'' Acum eu am sunat la persoana cu care am incheiat contractul (patronul restaurantului),si acesta mi-a zis ca imi restiuie banii doar daca gaseste alte persoane pt aceiasi data pt care rezervasem eu.
As dori sa stiu cum sa procedez pt a-mi recupera avansul dat.
Va multumesc.
Imi cer scuze, am scris gresit. El are o casa si terenul e de 1000 mp. Cat despre discutia pe cale amiabila si proba cu interogatoriul nu se pot realiza, intrucat este o persoana foarte dificila cu care nu te poti intelege ( exemplu, de 2 ori pana acum a intarziat cu plata pensiei mai bine de 4 luni, iar pana nu am sesizat politia, nu a vrut sa plateasca).
As dori sa aflu ce ar trebui sa scriu concret catre tribunal, m-ar ajuta un exemplu de redactare a unei intampinari pentru un astfel de caz.
Va multumesc foarte mult si astept parerile dumneavoastra.
Buna ziua.
Vreau sa va cer si eu un sfat in legatura cu o pensie alimentara.
Eu in varsta de 22 de ani student in Iasi beneficiez de o pensie alimentarea de la talat meu de 100 RON.Acum vreo 2 luni m-am hotarat sa depun la judecatorie o cerere prin care doresc sa mi se mareasca pensia alimentara(stiind ca tatal meu are un venit mai mare). In cele din urma am primit de la tribunal niste documente pe care tatal meu le-a depus acolo,acestea fiind: adeverinta de venit( 720 de lei,dar fara sa specifice pe ea la ce ii foloseste), un contract de imprumut de la provident,cum ca are rata,certificat de casatorie(cu noua lui sotie),plus o hartie scrisa de mana cum ca sta la casa unde are 1000 metri patrati,si are cheltuieli cu intretinerea ei. In concluzie ca nu ar avea cum sa-mi plateasca mai mult. Acum nu stiu cum sa actionez.adica si eu am numai chiria la camin un milion,plus ca mama mea are doar 600 RON salariu si se descurca sa ma tina si pe mine la facultate din putinul ei,plus ca tatal meu e si zugrav,adica are venituri suplimentare si a-si vrea sa stiu ce sa fac. Sa scriu si eu ceva ,sa d-au la tribunal,si daca da cum ar trebui sa arate. Va multumesc foarte mult si sper ca m-am facut inteles, astept un raspuns.