avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 156 soluții astăzi
Forum Activitate rosa_weigand

Activitate rosa_weigand

Răspuns la discuția Cheltuieli estimate gresit
Am intrebat la ANAF si mi s-a spus ca nu trebuie sa suspend. O sa ma interesez si la DGASPC, unde trebuie sa depun cererea pentru indemnizatie. De altfel, conform modificarilor de anul acesta am inteles ca am dreptul si la venituri in valoare de maxim 3000 lei anual, fara sa afecteze indemnizatia de crestere a copilului.

Nu am un cont curent, sau poate nu inteleg la ce va referiti. Intradevar, s-ar putea sa mai apara alte cheltuieli.
Răspuns la discuția Cheltuieli estimate gresit
Vai, ce bine! Multumesc mult. O sa caut registrele cat de repede.

Eu deocamdata platesc prin sot asigurarea de sanatate. As putea continua asa, ca si coasigurat? Nu voi avea venit oricum pentru ca voi fi in concediu de crestere a copilului, dar nu as vrea nici sa suspend activitatea cabinetului, pentru ca sunt niste conditii ale Colegiului Psihologilor si as fi in dezavantaj.
Buna ziua, am deschis un cabinet psihologic si ma lovesc de urmatoarele probleme:

1)Am depus pentru prima data declaratiile 220 si 200. Venitul estimat l-am trecut 0, dar pt ca stiam ca imi trebuie diverse(coli, creioane, stampila...nici nu mai tin minte ce anume), am trecut cheltuielile deductibile estimate la 200 lei si apoi am realizat ca timpul este scurt si nu le voi putea achizitiona pana la sfarsitul anului. Trebuie sa fac modificari, sa anunt pe cineva, sau o sa se regleze cand depun venitul si cheltuielile realizate?

2)Tinand cont ca voi avea venit 0, era necesar sa depun declaratii pentru sanatate si pentru pensie? Nu mi-a spus nimeni despre asta, si desi am citit, nu prea inteleg.

3) De asemenea, am citit ca imi trebuie registru contabil in partida simpla, insa nu mi-a spus nimeni de la ANAF nimic despre asta. Este necesar si daca nu am activitate? Unde anume ar trebui inregistrat? Se poate cumpara de undeva anume, sau pot copia un model gasit pe internet?
Răspuns la discuția Scutiri scolare
Am inteles. Multumesc.
Discuție Scutiri scolare
As vrea sa stiu daca pot da scutiri ca psiholog. Lucrez cu copii, la un moment dat am dat una si a fost in regula, dar nu stiu ce reglementare exista sau pe unde sa caut.
Răspuns la discuția Admitere SNG 2014
Am inteles, mersi. Nu ma agit, dar si ei sunt culmea.
Si ca sa pun capac, sunt racita si zapacita, si am pus in josul cererii Consiliul Suprem al Magistraturii in loc de Superior...stiam eu ca am gresit ceva, nu eram sigura ce. Parca vad ca or sa se lege si de asta. Dar hei, la urma urmei pot sa le trimit cerere in fiecare zi. Sa fiu sigura ca nu uita si ca nu e nimic neclar.:))
Răspuns la discuția Admitere SNG 2014
Din nou, privind retragerea taxei de inscriere:
Am fost sunata de la CSM, mi s-a spus ca nu stie cu cine am vorbit eu, ca n-ar fi nevoie de cerere, dar cica trebuie cerere speciala cum ca vreau si banii, ca faptul ca m-am retras nu e suficient....ceea ce mi se pare culmea, pt ca in regulament spunea ca se restituie daca ma retrag, nu ca trebuie sa fac 10 cereri. Si mai culmea e ca din acest moment, al cererii, vor sa astept 30 zile pana la solutionarea cererii si returnare. Nu mi se pare normal deloc asa. Mai ales ca i-am intrebat in mod special daca era necesara o alta cerere.

Numarul de fax pe care asteapta aceasta cerere este: 021 311 69 43.
Răspuns la discuția Admitere SNG 2014
Privind retragerea dosarului si taxei:
Am sunat la CSM, au zis ca taxa se restituie in 40 de zile la tribunalul unde m-am inscris.
Sunasem si la tribunal inainte si acolo imi zisesera sa fac inca vreo 2 cereri, ceea ce mi s-a parut absurd si inutil.
Tot de la CSM mi-au zis ca daca vreau inapoi SI dosarul ar trb sa mai fac inca o cerere.
Sper ca se calculeaza termenul de cand am depus cererea. Am depus pe 6, deci undeva spre sfarsitul lui iunie cred ca o sa reusesc. Si mai sper sa nu ma trezesc ca tribunalul o sa zica ca ei nu au fost anuntati ca imi vreau banii, pt ca tanti de la telefon cam asa mi-a dat de inteles cand a zis ca vrea sa le trimit si lor cerere.
Răspuns la discuția Admitere SNG 2014
Oau! Ce povesti groaznice! Auzisem si eu de "posturi promise", in sensul ca unii ar fi stiut dinainte subiectele, dar asa ceva mi se pare pur si simplu absurd. Cum sa ii lasi sa copieze? E o lipsa de respect fata de profesie, de participantii la concurs si...nu-mi vine sa cred. Adica imi vine...si asta e si mai grav.
Am vazut si eu subiectele, mi s-au parut ciudatele. Ma bucur ca n-am participat ca luam cam 6 la procedura penala, pentru ca nu stiam subiectul ala de 3 puncte, in rest cam stiam dar na, zic 6 ca nu stiu daca mai greseam ceva, maxim 6,5 si uite asa se duceau si sperantele. La restul nici nu m-am mai uitat ft atent.

Eu o sa mai fac un master, pe cealalta specializare si...intre timp mai invat ce pot, dar nu stiu care-mi va fi drumul. Imi pare foarte rau ca a fost asa de dezamagitor examenul asta pentru majoritatea. Eu eram entuziasmata initial si cred ca mi-ar fi picat ft prost sa ma lovesc de ce v-ati lovit voi. Bine ca m-am retras, dar a fost...coincidenta practic.
Răspuns la discuția Admitere SNG 2014
Calmeaza-te! Da, legea spune asta. Si da, indrumare direct pe post de la profesorii SNG, eu n-am zis altceva. Ceea ce spuneam e ca din practica din ultima vreme, nu s-a organizat scolarizare si examen la fel ca pt studii superioare juridice si pt celelalte categorii. Si ziceam ca dovada ca este alt sistem este ca dureaza un an, fata de 6 luni, fiind clar o chestiune diferita si separata.
Nu incercam sa intru intr-o discutie pe teoretica, ca eu nu am atat de proaspata materia, dar am prieteni care au pus aceeasi intrebare si m-am aflat in situatia de a le da acelasi raspuns: ca ei probabil nu or sa "faca SNG" ...si sa se pregateasca pt examenele pe post direct.
Din acelasi motiv ii spuneam sa si dea telefon, ca acolo ii spun direct optiunile care il intereseaza pe el si nu-l lasa sa caute prin legislatie pana cedeaza pt raspunsul la o singura intrebare.