avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 752 soluții astăzi
Forum Activitate ancat_27

Activitate ancat_27

Am incercat sa aflu care sunt pasii necesari (actele) pentru a deschide un magazin online cu produse naturiste (ex. cele pe care le gasesti in farmaciile naturiste). Partea cu realizarea site-ului am facut-o, insa nu inteleg legislatia in vigoare pe acest domeniu. Mi s-a spus ca nu am voie sa folosesc pozele produselor, pentru ca se considera reclama. Imi trebuie ceva acte pentru a pune poza produsului pe site (poza fiind primita de la producator). Dar daca poza este facuta de mine?
Legea cu returnarea in 10 zile a produsului cumparat se aplica si la tipul acesta de magazin (la medicamentele naturiste)?
Ce ar trebui sa contina pagina de termeni si conditii?
Multumesc anticipat.

Sincer nu m-am gandit, insa este o varianta de luat in calcul. Ma voi interesa. Va multumesc pentru raspuns.
Ma aflu in situatia trista de a avea nevoie de o operatie la coloana: hernie de disc cervicala in 3 locuri _ ceva chisturi pe rinichi si ficat. As vrea sa ma operez in Austria la AKH (nu vreau sa aud ca si Base s-a operat acolo, m-am saturat de subiectul asta). Pur si simplu acolo am inteles ca se folosesc ultimele tehnici in domeniu, care minimalizeaza riscurile unei asemenea operatii pe coloana.
Am tot cautat pe net si nu am gasit nicaieri lamuriri despre cum pot deconta o asemenea operatie in RO.
Ar exista mai multe posibilitati:
-formularul E 112 - am inteles ca e acceptat doar daca operatia nu se poate face in RO (nu e cazul, se poate face, dar in alte conditii) sau doar daca este urgenta medicala (nu este urgenta medicala, e urgenta personala, in orice moment se poate agrava)
- asigurarea privata de viata - trebuie sa-i contactez si sa vad daca deconteaza ceva; intrebarea este daca deconteaza inainte de operatie, sau dupa operatie merg cu actele si primesc ceva bani inapoi
- Casa de Asigurari de Sanatate judeteana deconteaza interventia chirurgicala in strainatate, dar la pret de RO (e bine si asa, orice ban e bine-venit)

Avand in vedere ca am gasit o groaza de persoane in situatia mea, propun deschiderea unui subiect pe aceasta tema, nu toti ne permitem sa ne operam dincolo, dar daca trebuie...