avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 505 soluții astăzi
Forum Activitate Alin2011

Activitate Alin2011

Buna ziua, am donat o suma de bani cu vreo 2 ani si ceva in urma unui bun prieten aflat la nevoie, cand nu eram casatorit si nu aveam copii. Acum insa, suntem cei mai mari dusmani si vreau sa-i cer inapoi, auzind de aceasta posibilitate. Dar ce vreau sa va intreb, daca donatia e revocata de drept iar el nu vrea sa-mi returneze suma, eu mai trebuie sa-l chem in judecata, achitand taxa de timbru la valoarea solicitata, avocat, timp etc. sau e o procedura mai simpla? Cum opereaza de drept? Am facut un contract de donatie la notar fara sarcini sau alte obligatii din partea lui. Iar de 8 luni am o fetita :love: are tot ce-i trebuie nu acesta e motivul. Va multumesc.
Va multumesc inca odata pentru bunatate, dar eu stiam ca acele condamnari din timpul minoritatii nu atrag incapacitati sau decaderi.
Va multumesc frumos, distinsa d-na(d-ra) Diana Persa.
Multumesc pentru amabilitate.
Salut, sunt Alin si vreau sa va intreb, daca pot sa-mi depun CV-ul la o Banca pentru functia de jurist, cu precizarea ca am fost condamnat in trecut , in minorat, pentru omor din culpa. Va solicit aceasta, intrucat, am observat ca sunt cateva conditii ce trebuiesc indeplinite la angajare, printre care si aceea de a nu fi suportat condamnari pentru nicio infractiune. Va rog frumos cu un raspuns precis, fiindca am auzit foarte multe variante. Multumesc.