avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 436 soluții astăzi
Forum Activitate ContSters179222

Activitate ContSters179222

Răspuns la discuția Admitere Barou 2011
S-a mai discutat cu câteva pagini în urmă. ªi teorie şi speţă.
AndiGrape a scris:

Art.21. - (1) Proba teoretică şi cu caracter aplicativ constă în tratarea unui/unor subiect(e) teoretic(e) şi soluţionarea unui/unor caz(uri) practic(e) la fiecare materie din cele prevăzute la art. 5 alin. (2) lit. b), pe baza cunoştinţelor teoretice ale candidatului.

În ceea ce priveşte modificările, sunt sigură că se referă la toate materiile.
Răspuns la discuția CV juridic?
Mulţumesc pentru răspunsuri.

ªi eu m-am gândit că dacă jobul anterior ajută cu ceva cunoştinţe se poate menţiona... pentru început. Evident, după ce intri în profesie restul nu mai contează.
Deci rămâne Europass.
Răspuns la discuția Admitere Barou 2011
aidanisor a scris:

intr-un final cum se va sustine examenul pe centre teritoriale INPPA exact ca anul trecut? ca nu mai inteleg nimic#-o

Anul trecut nu a fost pe centre INPPA. A fost mai mult o organizare geografică a barourilor în centre de examen.
Anul acesta se va da pe centre INPPA
art.1 din hotărâre: [ link extern ]

Mulţumiri pentru informaţiile legate de speţe :)
Răspuns la discuția Admitere Barou 2011
Art.21. - (1) Proba teoretică şi cu caracter aplicativ constă în tratarea unui/unor
subiect(e) teoretic(e) şi soluţionarea unui/unor caz(uri) practic(e) la fiecare materie din cele
prevăzute la art. 5 alin. (2) lit. b), pe baza cunoştinţelor teoretice ale candidatului.
(2) Proba teoretică şi cu caracter aplicativ se desfăşoară în doua zile (între zilele de
examen poate exista pauză);
a) în prima zi, drept civil şi drept procesual civil;
b) în a doua zi, drept penal şi procesual penal.
Răspuns la discuția Admitere Barou 2011
Înscrierea o faci la baroul la care vrei să profesezi, indiferent ce scrie în buletin. Aşa ştiu eu.
În fine. Deci la scris va fi şi subiect de tratat şi speţă :(
Discuție CV juridic?
M-ar interesa dacă există un anume model de CV folosit printre jurişti sau avocaţi sau se merge pe un model simplu, clasic. Mă gândesc că un cv european care îţi cere să enumeri materiile învăţate în şcoală şi hobby-urile nu este prea potrivit.
Cât de potrivit este în asemenea caz să introduci în CV experienţa în muncă în alte domenii în cazul în care experienţa juridică lipseşte?

Mulţumesc
Răspuns la discuția Admitere Barou 2011
Cred că în următoarele 2 luni o să-mi petrec primele ore ale dimineţii prin instanţe. Dacă tot nu mă pricep la speţe, să ştiu măcar cum merge treaba... aşa, 10% măcar :))
Răspuns la discuția Admitere Barou 2011
Acuma văd că ajunge şi nota 5 pentru promovarea unei discipline. Media 7 generală rămâne.
Răspuns la discuția Admitere Barou 2011
Bună.
Eu am codurile actualizate la 25.11.2010, după modificările aduse de 202/2010. Sun t ok, nu?
Ah, pentru a câta oară o spun oare?!!! eu acum mă apuc de învăţat :))))
Răspuns la discuția Admitere Barou 2011
Asa ma enerveaza ca nu se stie nimic de examen. Atata stres am avut pana la congresul asta sa aflu cand va fi si uite... De ce nu se stabilesc niste date si sa fie asa in fiecare an? Numa schimbari ´de dragul schimbarii... Grrrrr!