avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 687 soluții astăzi
Forum Activitate ContSters179283

Activitate ContSters179283

apartamentul l-am primit din demolare casei in anul 1981 si l-am cumparat prin legea 112.deci de 30 de ani stau in acest bloc si am fost a doua persoana mutata.subiectul este pivnita mea care in anul 1981 mi-am ales spatiul care si pina astazi il detin.
intrebare:seful de scara ma anuntat ca vrea sa intre in toate pivnitele sa controleze curatenia, dar ma gindesc ca in pivnita mea este treaba mea si eu fac curatenia aferenta, dinsii sa faca pe holul pivnitelor.ma poate obliga sa le dau voie sa intre in pivnita mea sau nu.
intrebare:este proprietatea mea dupa 30 de ani sau nu pivnita.(uzucapiunea de 30 de ani).
Răspuns la discuția delapidare
nu pt ca comitetul sunt aceste persoane banuite de mine.
Răspuns la discuția delapidare
art 10 din legea 230/2007,spune:proprietarii au dreptul sa cunoasca toate aspectele ce tin de activitatea asociatiei si au acces , la cerere la orice document al acesteia.
demisia administratorului sa produs cind eu am cerut contractul individual de munca cu garantiile aferente, adica cu o saptamana inainte de sedinta care a avut loc.
Din moment ce am facut cerere pt documente este normal ca imi trebuie timp pt lecturare.
daca nu aveau nimic de ascuns cu ce le-am cerut imi puneau la dispozitie.
ca si proprietar daca observ ca sunt prea mari cheltuielile aferente ma refer in general atunci am dreptul sa cunosc ce se intimpla, dar refuzul dinsiilor imi spune totul.
daca administratorul completeaza chitanta fara stampilele de rigoare cum se numeste?
dvs ce imi recomandati?
Discuție delapidare
sunt propirietar de un apartament, si dupa 3 sedintede bloc cu proprietari am cerut presedintelui de bloc sa-mi puna la dispozitie conform art 10 din legea 230/2007.
fotocopii dupa urmatoarele acte:contractul individual de munca al administratorului cu garantiile de rigoare, situatia financiara perioada 2008-2011, cartea de imobil contul bancar de virament al banilor pentru ca administratorul tine bani in casa lui si nu ii varsa in banca a doua zi,etc.La ultima sedinta dinsul nu se prezinta anuntind telefonic un membru din comitet ca este plecat in spania (afaceri),administratorul isi da demisia etc.persoanele implicate sunt 4 la numar:administratorul, presedintele de bloc un cenzor si secretarul.public le-am spus ca voi depune la Parchet o plingere.ce sa fac?
Nici astazi cind va scriu nu am primit nici un act, cererile mele le-am publicat la vedere ,adica lipite pe usa de la intrare deoarece cind am cerut sa-mi inregistrez cererile am fost refuzat spunindu-mi ca nu semneaza asa ceva, etc.realitatea este ca in blocul meu majoritatea sunt pensionari si sunt dusi de nas cum doresc aceste persoane.
am inteles dar problema se pune ca dinsii fac un pv si parcarea mea tot ocupata ramane!
de aceea intreb nu este si o tulburare de posesie?
de nenumarate ori parcarea mea este ocupata ,de alte autoturisme!platesc primariei in fiecare an taxa si d-ni nu fac nimic decit mi-au spus sa sun la politia comunitara pt sactiune, dar mi-e parcarea tot ocupata imi ramane!
intrebare: nu este tulburare de posesie din partea acelor persoane care imi ocupa parcarea, deoarece eu am un contract cu primaria de inchiriere?