avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1050 soluții astăzi
Forum Activitate mirel-d

Activitate mirel-d

va rog,daca se poate sa-mi recomande cineva un avocat sau un cabinet de avocatura care sa accepte plata procentual si care nu are nici o legatura cu baroul vrancea. am platit un avocat (o persoana influienta din baroul vrancea) dupa care am aflat ca este ruda prin aliantza cu directorul de la firma de asigurari.nu cred ca era nici etic nici profesional ca domnul avocat sa preia acest dosar.acesta precum am relatat mai sus mai tare ma incurca decat sa ma ajute. multumesc anticipat
in ianuarie 2010 am platit taxa (83 milioane la acea data) la o masina pe care ulterior am vandut-o. Mai pot recupera taxa de poluare? Care sunt pasii de urmat in cazul acesta? Multumesc
concilierea cu firma de asigurari am inteles ca este o procedura obligatorie. Am stabilit data cu firma de asigurari. intrebarea mea este daca este obligatoriu sa ma prezint cu avocat sau mediator. Daca nu este obligatoriu prefer sa ma duc fara pt ca oricum nu vom cadea la intelegere si este o cheltuiala inutila
in ceea ce priveste documentatia aflata la dosar voi merge la arhiva pentru a cere studierea dosarului. la felul cum decurge acest proces pot avea surpriza sa nu gesesc o serie de documente la dosar.daca puteti dati-mi va rog ceva detalii despre aceasta"firma specializata"
multumesc tuturor pt raspunsuri si succes tuturor in ceea ce faceti
multumesc pt raspunsuri. urmeaza sa depun un deviz estimativ in audiotex si o alta cerere pt daune morale in privinta vatamarii corporale (in care voi cere o suma mai mare de bani). pot depune personal aceste acte,sau trebuie depuse neaparat de catre avocat? Pot cere amanarea cauzei motivul fiind acela ca concilierea cu firma de asigurari are loc la aceeasi data dar dupa infatisare? cei de la asigurari m au sunat ieri solicitand sa le semnez o cerere in care ma angajez sa returnez banii ( mi au fost virati 5000lei in cont,suma pe care am precizat ca o accept ca pe un avans) daca asigurata iese nevinovata la proces(desi este p.v.politiei si s a efectuat si expertiza-la care asigurata a pus expert parte- din care rezulta clar ca aceasta este vinovata). Oare sa fie justitia chiar asa de oarba?
domnule ciobanu,din p.v.politiei reiese ca doamna respectiva este vinovata de producerea accidentului.Dealtfel precum am scris si mai sus a fost efectuata si o expertiza(pe baza fotografiilor si a masuratorilor efectuate de catre politie)rezultand tot vinovatia acestei doamne.Procesul a fost intentat de catre organul de cercetare(in speta politia) ca urmare a vatamarii corporale a sotiei.Problema mea este ca firma de asigurari nu vrea sa plateasca despagubirile acestia afirmand ca a fost "culpa comuna" desi este p.v.politiei si expertiza care-i contrazic
multumesc pt raspuns. pentru daunele aduse masinii am inteles ca trebuie depus un deviz estimativ de la un service auto si deja am vorbit cu cineva sa -l faca dupa nota de constatare a daunelor intocmita de cei de la asigurari.in privinta maririi cuatumului daunelor pt vatamare banuiesc ca se face o cerere de mana.aceste documente le pot depune eu in instanta sau trebuie sa le depuna avocatul ? va pun aceasta intrebare deoarece am siguranata ca avocatul nu va fi deacord cu depunerea acestor noi cereri
multumesc pt raspuns doamna avocat mirabella si in general multumesc tuturor celor care ne indruma pe acest forum ( am observat ca unii dintr dvs postati la ore foarte inaintate ceea ce este de apreciat) .In alta ordine de idei voi incerca sa angajez un alt aparator desi asta implica "alti bani si alta distractie" ceea ce pt omul de rand este practic imposibil. inca nu mi a raspuns nimeni concret daca pot inca cere si plata daunelor aduse masinii.procesul este in fond si a fost citata firma de asigurari la termenul urmator. deci.... pot cere plata daunelor pt masina?
multumesc pt raspunsuri. tin sa precizez ca aceasta a fost prima infatisare in care avocatul meu a depus cererea de despagubire si am fost audiatzi ,eu fiind audiat in calitate de martor (eu am condus masina) iar la urmatorul termen am fost citat ca martor de catre avocatul vinovatei. ce mai pot face dat fiind faptul ca avocatul meu este opersoana foarte influienta si cu experienta. Am vorbit cu un alt avocat (un prieten din copilarie specializat pentru alt tip de dosare) ca este greu de "trecut "peste acesta