avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1939 soluții astăzi
Forum Activitate allessia6

Activitate allessia6


In primul rand , va multumesc pentru raspuns.
M-am interesat daca exista o intelegere intre cele doua tari ,dar nu am gasit asa ceva.Din aceasta cauza am apelat la ajutorul dvs. ,in speranta ca cineva a mai avut o situatie similara.Executorul judecatoresc la care am fost m-a sfatuit sa plec in Elvetia si sa rezolv problema acolo.Din nefericire , pe langa aspectul financiar , nu cunosc pe nimeni la care as putea apela in aceasta tara.
va multumesc pentru raspuns .
In hotarare nu este mentionata denumirea firmei ,dar in urma unui demers personal ,am o scrisoare de la avocatii firmei ,care certifica faptul ca este angajat al firmei respective. Am luat legatura cu un executor care mi-a spus ca nu crede ca poate fi aplicata executarea silita ,deoarece elvetia nu face parte din UE .
Va rog sa ma ajutati sa aflu cum pot pune in aplicare o hotarare de executare silita pentru pensie alimentara , daca cel caruia trebuie sa ii fie aplicata aceasta hotarare lucreaza la o firma cu sediul in Elvetia .
Discuție impozit
Va rog sa imi spuneti care este baza legala a impozitarii suprafetelor de pamant , atat timp cat eu am cumparat suprafata respectiva de la stat si am titlu de proprietate.Va multumesc anticipat .
Va rog sa ma ajutati si pe mine cu un sfat.Am solicitat de la fostul meu sot , pensie de intretinere pt. baiatul nostru ,care este student. A fost emisa o hotarare judecatoreasca ,un titlu executoriu. Pt ca fostul sot lucreaza pt o firma din strainatate , m-am adresat firmei pt recuperarea sumelor restante si cele viitoare.Numai ca firma refuza sa faca acest lucru(este in Elvetia).Rugamintea mea era sa ma sfatuiti cum as putea actiona mai bine si mai eficient ,deoarece a trecut un an de cand tot astept hotarari ,tilu executoriu si apostila , iar posibilitatile mele financiare nu imi permit sa sustin singura cheltuielile necesare cresterii si educatiei copilului.Va multumesc anticipat.