avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 989 soluții astăzi
Forum Activitate anicol18

Activitate anicol18

Discuție preaviz
M-am angajat la o firma cu contract pe perioada nedeterminata (anterior fiind in somaj) pe data de 29.11.2010, dar drepturile si obligatiile prevazute in contract nu corespund cu realitatea. Intre timp am fost contactata de o alta firma, si doresc sa accept postul oferit. Asta inseamna ca luni 13.12 va trebui sa semnez contractul de angajare.
Firma la care lucrez mi-a solicitat un preaviz de 15 zile, nu a fost de acord incetarea c.i.m cu acordul partilor , dar eu nu am posibilitatea sa stau in preaviz, saptamana viitoare v-a trebui sa incep colaborarea cu cealalta firma.
Daca pur si simplu nu ma duc in perioada preavizului am inteles ca se poate desface contractul cu sanctiuni disciplinare. Cum ma v-a afecta acest lucru in viitor?
Este adevarat ca in preaviz te poti duce doar 4 ore dupa un orar stabilit de tine? In acest fel as putea face un efort sa inchei colaborarea in conditii bune
Sau ce alternative imi mai puteti oferi ?


O a doua problema ar fi salariul . Ar putea refuza sa imi dea salariul daca nu ma duc in preaviz ? In cazul unui refuz pot sa sesizez ITM-ul ?

Va multumesc
Răspuns la discuția somaj
freeelis a scris:

Puteti solicita incetarea c.i.m cu acordul partilor - art.55 lit.b C.mun. - cu data de 12.12.2010 ... in acest caz, nu se acorda preaviz.


Firma mi-a solicitat un preaviz de 15 zile, nu a fost de acord incetarea c.i.m cu acordul partilor , dar eu nu am posibilitatea sa stau in preaviz, saptamana viitoare v-a trebui sa incep colaborarea cu cealalta firma.
Daca pur si simplu nu ma duc in perioada preavizului am inteles ca se poate desface contractul cu sanctiuni disciplinare. Cum ma v-a afecta acest lucru in viitor?
Este adevarat ca in preaviz te poti duce doar 4 ore dupa un orar stabilit de tine? In acest fel as putea face un efort sa inchei colaborarea in conditii bune
Sau ce alternative imi mai puteti oferi

Va multumesc
Răspuns la discuția somaj
Va spuneam ca m-am angajat la o firma cu contract pe perioada nedeterminata (anterior fiind in somaj) pe data de 29.11.2010, dar drepturile si obligatiile prevazute in contract nu corespund cu realitatea. Intre timp am fost contactata de o alta firma, si doresc sa accept postul oferit. Asta inseamna ca luni 13.12 va trebui sa semnez contractul de angajare. Ce pot sa fac in cazul in care mi se va solicita sa stau in preaviz unde sunt angajata acum. Daca pur si simplu nu ma mai duc cum ma va afecta pe viitor.
Va multumesc si sper sa ma ajutati sa iau decizia corecta, nu as vrea ca decizia sa aiba urmari ulterioare dar nici sa pierd un loc de munca mult superior celui actual.
Deasemeni as dori sa stiu daca voi mai beneficia de cei 30% din somaj daca schimb locul de munca (as fi beneficiat pana in luna martie) si daca da ce ar trebui sa fac ?
Inca o data multumiri
Răspuns la discuția somaj
si in cazul in care a fost inregistrat deja? Banuiesc ca au facut-o ieri din moment ce contractul l-am semnat vineri si avea ca data 29.11.2010. Beneficiez in continuare de somaj? Daca fac doar ce este scris in fisa postului atunci sigur ma vor concedia si pierd si somajul iar sa raman conditile sunt inumane, daca as fi stiut conditiile reale nu as fi acceptat postul
Discuție somaj
Buna ziua. Am fost in somaj 6 luni. In urma cu 2 saptamani am fost la un interviu in urma caruia am fost acceptata pentru postul solicitat. La interviu mi s-au explicat drepturile si obligatiile ca angajat si prin urmare am acceptat. Vinei am semnat contracul cu care avea data de 29.11. si prin urmare ieri a fost prima zi de lucru. Numai ca drpturile si obligatiile expuse si prevazute in contractul semnat vineri nu coincid deloc cu realitatea. Ca urmare vreau doar sa renunt la postul solicitat. In acest caz voi mai beneficia in continuare de somaj pana la data la care as fi putut beneficia de el?
va multumesc