avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 658 soluții astăzi
Forum Activitate MihaiOK

Activitate MihaiOK

Buna ziua,
Sunt firma infiintata de 1 an si o saptamana.
In momentul de fata in 5311 am aproximativ 3200 lei.
Pe data de 15.02.2013 o sa-mi intre in firma 15.000 lei.
Doresc sa achizitionez 2 licente din Australia pentru un soft care au valoarea de 3000$ - 10.000 lei.
Problema este ca plata se face doar cu cardul si nu doresc sa o fac cu cardul firmei din motive bine cunoscute de toti.
1.Cum pot achizitiona licenta platind din banii mei si dupa, cand exista disponibilitati in firma sa ii pot lua? Factura o am, chitanta o sa fie extrasul de la cardul personal.
2.Trebuie sa ma inregistrez undeva, sa dau declaratii ca am achizitionat o licenta(serviciu)?
Din cate am gasit trebuie sa ma inregistrez pentru achizitii IntraComunitoare doar pentru bunuri...
Am o firma cu activitate, prestari de servicii mai precis codul Caen 6311.
Pana acum platile de la clienti au intrat in 5121(Contul de la banca)
As dorii sa pot folosii in cantitati mici banii din firma in scopuri proprii.

Cum pot si de ce am nevoie pentru a muta banii din Conturile la banci in Casa in lei?
In cazul unui control se pot pune toti banii la loc.Deci nu este vreo problema de ilegalitate(Nu prea mare)
Am nevoie de casa de marcat?
Trebuie scos raport in fiecare zi?
Buna seara,
Sunt elev intr-un liceu economic din Bucuresti.Clasa 11 , am fost separat ,impreuna cu alti elevi de colegii cu care am facut a 9 a si a 10-a,colegi noi, Diriginta noua.
Anul acesta sunt in statgiu de practica.Deoarece scola nu ne ofera un loc stabil , sa zic asa... a trebuit sa ne cautam fiecare dintre noi.Eu mi-am gasit sa fac la un Hypermarket international care a intrat si pe piata din Romania de circa 5 ani.
Toate bune si frumoase pana acum.Am primit raspuns afirmativ de la societatea respectiva si acum, eu baiat finut,dragut si caruia ii place sa-i ajute si pe altii am zis "hai sa-i ajut si pe cei care nu si-au gasit, sa-i iau cu mine".:)
I-am spus D. Diriginte, cum si ce fel sta situatia, a zis ok..este bine unde am gasit etc etc...
Domana de la societatea respectiva doreste sa ia legatura cu D. Diriginta pentru a avea confirmarea si a-mi putea semna conventia de practica.Aici s-a rupt un pic firul deoarece nu stiu exact ce au discutat dar rezultatul a fost ca aproape toate clasele de a 11-a urmeaza sa-si faca statgiul de practica la firma respectiva.
Bun pana aici nu a fost niciun fel de problema..doar ca m-a deranjat un pic faptul ca trebuia sa fiu si eu anuntat despre intentiile dansei (Diriginta) ca doreste sa anunte intreaga scoala...fiind un pic orgolios..am zis..eu am gasit si face ce vrea..asa..aiurea... fara sa ma anunte.....OK sa trecem peste.
Problemele au inceput de acum.Corespondand prin e-mail cu reprezentatul firmei , aceasta imi solicita un nr de tel/e-mail al Dirigintei pentru a confirma semnarea conventiei, imi spune ca actul conventional(conventia de practica) este facut din partea firmei dar noi deja primisem unul de la minister(cu greseli de ortografie punctuatie...) asa ca, nu stiam ce sa fac...trebuia sa rapsund cat mai repede, asa ca i-am trimis un mesaj D.Directoare ,care stiam ca este 100% in masura sa-mi dea un raspuns, in care i-am povestit ca mi-am gasit loc de practica si ce se va intampla in legatura cu acel act.
D.Dirignta s-a oraecum...suparat deoarece am trecut peste ea,dar eram sigur ca nu-mi poate raspunde deoarece am intrebat-o si despre acele greseli si nu a stiut sa-mi dea un raspuns concret, si cum timpul era prea scurt am intrebat direct pe D.Directoare(precizez ca am oarecare niste relatii bune cu D.Directoare..sau doar cred ca este asa...).
Problema numarul 2: Am fost insarcinat sa adun anumite tabele cu informatii personale (nume prenume adresa...) si declaratii de la elevii care vor face practica la firma respectiva.In data de 15.11 am sunat-o pe D.Diriginta sa-mi zica daca pot sa ma duc cu listele la firma respectiva(deoarece le ceruse de mai mult timp si i-am tot amanat pentru ca nu le aveam)Dansa mi-a dat un acord verbal pe care acum il neaga si ma invinuieste pe mine cum ca:am iesit cu documentele din scoala fara aprobare si fara stirea D.Directoare.Cine e de vina aici? eu am cerut acordul dansei..acum il neaga spune ca nu mi-a dat mie niciun acord.:|
Problema numarul 3:pe data de 15.11 am primit din partea firmei respective un nr de vouchere(cu numele angajatilor de la societatea respectiva) care iti dadea posibilitatea sa obtii o reducere de 10% pe data de 16.11 daca cumparai de la magazinul respectiv.Reprezentantul mi-a spus sa le impart elevilor si profesorilor care sunt in "proiect" dar nu mi-a spus si maniera in care sa le impart(tabel declaratii..etc) acum eu stiind ca sunt doar 2 profesori responsabili...dupa unul nu am alergat ca stiam ca nu prea il gasesc iar D.Diriginte a 2 a zi era un pic nervoasa si nu am putut sa-i explic ce si cum dar...nu bag mana in foc pentru asta..cred ca le-a vazut si m-a intrebat si eu i-am rapsuns :SUnt de la X mi le-a dat sa le impart elevilor...
ok...eu le-am impartiti elevilor..acestia le-a facut avioane...aruncate la cos...Aici am eu vreo vina?
Vineri(19.11) a venit reprezentatul in scoala, si in urma unei discutii cu Diriginta si alti profesori a adus vorba de vouchere, profesorii nu au stiu nimic, si aici am fost acuzat de furt, am fost facut nesimtit de catre D.Driginta.
Dupa ce reprezentantul a plecat din scoala, l-am sunat , i-am explicat si totul s-a rezolvat foarte calm si civilizat..vina a fost si a mea si a reprezentatului din cauza ca nu mi-a spus maniera in care s ale impart si nu trebuia sa dea pe mana unui elev documente cu regim special.
Precizez ca nu am semnat nimic de primire sau ceva de genu.

Problema4.- Plata pentru un serviciu (parinte profesor) este un serviciu pe care oarecum am fost obligati...problema dansei este ca: spune ca i-am intors clasa impotriva ei cum s anu plateasca acea platforma.Este un serviciu nu un bun.
SPre exemplu(concret): Operatorul de telefonie mobila nu ma poate obliga sa-mi reincarc cartela daca eu nu doresc sa vorbesc nu stiu cate minute...Merg pe principiul nu platesc..nu beneficiez.

Problema5.Celebrul fond al scolii.Un elev trebuie sa plateasca vrun ban scolii(liceului)?Daca da in ce sitatii, doresc sa le stiu pe toate.
Art.48 din REGULAMENTUL DE ORGANIZARE SI FUNCTIONARE A UNITATILOR DE ÎNVATAMÂNT PREUNIVERSITAR spune clar ce"ma doare pe mine".

Acum pe data de 23.11 m-a ridicat in fata intregii clase a spus povestioara aceasta de mai sus +vrute si nevrute acuzandu-ma de furt, facandu-ma prost, incult,spunandu-mi ca am probleme psihice si ca ar fi bine sa fac un control, sfidare(faptul ca am cerut sfatul D.Direcoare in legatura cu acele acte si nu ei), discriminare(am comentat un pic la materia care o preda din cauza ca in 2 ani am fost obisnuit sa fac asezarea in pagina la metoda de rezolvarea a problemelor de contabilitate si nu prea etse pe placul ei si m-a amenintat ca pe mine ,doar pe mine, ma va asculta numai la tabla restu dupa cum vrea ea)si cred ca as mai gasii cate ceva...
Am spus sa las de la mine...sa se rezolve ...dar de fiecare data cand am incercat sa vorbesc si sa demonstrez clasei ca nu este intr-adevar asa cum zice Dansa..."mi-a inchis gura" spunandu-mi ca "daca am ceva de spus sa ies pe hol si sa vorbesc acolo de unul singur".

SPune ca nu stie la ce sanctiuni sa se opreasca ajungand pana la exmatriculare...
A trebuit ca pe 23.11 sa-i imanez voucherele ramase,dar penttru nu a nega ca ii le-am dat am cerut sa-mi scrie pe o foaie ca i le-am dat...ca sa ma asigur ca nu patesc ca la problema 2, aici nu cred ca am gresit,am cerut un document justificativ.
dupa ziua aceea, am flast ca a fost ziua dansei pe 23.11, a 2 a zi am cumparat un buchet de flori...doar ca sa ii demonstrez ca am bun simtsi ca doresc sa discut cu ea..sa-iexplic..nu le-a primit nici macar nu a vrut s ama vada , ce a insemnat asta?
Astazi s-a prezentat mama la scoala, cand am incercat sa vorbesc si eu..la fel nu am fost lasat sa vorbesc in totalitate..ma intrerupea de fiecare data...
Probbail din cuvinte situatia nu pare asa de grava...dar chiar este...
M-a asigurat ca: nesanctionat nu scap, nota la purtare 10 nu o sa am...
Ca sitatie scolara:0 absente (nu am lipsit nicio zi de la scoala) doar 5 note sub 7 restu 8, 9 ,10.
Precizez ca am dovezi clare in care sunt acuzat de furt, jignit,etc etc..

Am apelat la dvs. deoarece stiu ca aici se gasesc oameni cu capul pe umeri si dornici sa ajute pe cineva la nevoie.
Ca intrebari:
1.Ce sanctiuni pot primi?
2.AM gresit ca ma facut ce mi-a spus ea?
3.Daca nu inceteaza, pot inainta o plangere petru calomnie?

Daca aveti neclaritati ,raspund la orice intrebare.
PS:- scuze pentru greselile de scriere,probleme cu tastatura.:sorry:
Rog un Administrator daca poate face discutie vizibila doar pentru membrii comunitatii.