Forum Discuţii contabile şi ... Achiziţii şi livrări ... Achizitionare Licente Stat NonUE - Australia
Discuție deschisă în Achiziţii şi livrări intracomunitare

Achizitionare Licente Stat NonUE - Australia

Buna ziua,
Sunt firma infiintata de 1 an si o saptamana.
In momentul de fata in 5311 am aproximativ 3200 lei.
Pe data de 15.02.2013 o sa-mi intre in firma 15.000 lei.
Doresc sa achizitionez 2 licente din Australia pentru un soft care au valoarea de 3000$ - 10.000 lei.
Problema este ca plata se face doar cu cardul si nu doresc sa o fac cu cardul firmei din motive bine cunoscute de toti.
1.Cum pot achizitiona licenta platind din banii mei si dupa, cand exista disponibilitati in firma sa ii pot lua? Factura o am, chitanta o sa fie extrasul de la cardul personal.
2.Trebuie sa ma inregistrez undeva, sa dau declaratii ca am achizitionat o licenta(serviciu)?
Din cate am gasit trebuie sa ma inregistrez pentru achizitii IntraComunitoare doar pentru bunuri...
Avans spre decontare din firma spre administrator, administratorul face plata, tipareste OP ul ( extrasul) si se inreg cu ea la firma.
Nu trebuie ROI