avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 974 soluții astăzi
Forum Activitate Cosmin Gabriel Buznea

Activitate Cosmin Gabriel Buznea

Societatea pe care o administrez este implicata intr-o fuziune. In cursul anului 2011 au fost parcurse toate etapele prevazute de lege (aprobare AGEA de principiu, intocmire si publicare Proiect fuziune in M.Of., aprobare AGEA finala a fuziunii in data de 28.12.2011). Dosarul complet (continand inclusiv Protocolul de predare-primire intre absorbanta si absorbita si bilantul de fuziune la 31.12.2011) a fost depus la Registrul comertului in luna ianuarie 2012 iar instanta a validat fuziunea in luna februarie 2012 dar nu a trimis inca hotararea la Registru in vederea inregistrarii ei. In aceste conditii, absorbita nefigurand ca radiata, se depune un singur bilant cu soldurile unificate sau fiecare din cele doua societati depune propriul bilant contabil la 31.12.2011?
Buna ziua,

Nu exista prevederi legale care sa va interzica sa fiti administrator la propria firma.
Intrebarea mea este insa alta: avand in vedere lipsa atat a cunostintelor teoretice cat si a experientei practice, nu credeti ca va aventurati cam tare in a oferi servicii de consultanta in management ? Cum credeti ca puteti consilia pe altii atata timp cat aveti neclaritati in ceea ce priveste propria firma? Consultanta in management nu este nici fotbal si nici politica (la care se pricepe toata lumea) si cred ca ar trebui totusi lasata pe mana celor calificati. Asta nu inseamna ca dupa ce acumulati cunostintele si experienta necesara nu puteti sa faceti o cariera in domeniu. Va urez sincer succes.
Răspuns la discuția Divizarea asimetrica
Multumesc pt raspuns. Am cautat Hotararea 1014/2010 si am gasit urmatoarele acte normative:
1. DECRET nr. 1.014 din 21 octombrie 2010 privind acordarea gradului de general de brigada cu o stea, in retragere, unui colonel in retragere din Ministerul Apararii Nationale

2. HOTARARE nr. 1.014 din 6 octombrie 2010 privind aprobarea infiintarii pe langa Senatul Romaniei a unor activitati finantate integral din venituri proprii

3. DECIZIE nr. 1.014 din 8 iulie 2010 referitoare la exceptia de neconstitutionalitate a dispozitiilor art. 255-256^2, art. 281 si art. 283-287^18 din Ordonanta de urgenta a Guvernului nr. 34/2006 privind atribuirea contractelor de achizitie publica, a contractelor de concesiune de lucrari publice si a contractelor de concesiune de servicii.

Cum primele doua in mod cert nu fac referire la divizari, voi parcurge ”decizia”. Mi-ar fi insa de mare ajutor daca mi-ati confirma inca odata nr. actului normativ si anul emiterii.
As dori sa stiu daca exista prevederi legale de data recenta care interzic divizarile asimetrice. Multumesc.