avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 173 soluții astăzi
Forum Activitate bogpop68

Activitate bogpop68

Buna ziua,

O societate din Franta doreste sa ma angajeze ca si administrator al retelei lor de calculatoare, de la distanta (din Romania).
Ce contract trebuie sa fac? Romanesc? Frantuzesc?
Plata o face o societate din Franta, dar activitatea mea se desfasoara in Romania.
Sunt confuz si nu stiu care ar fi solutia legala.

As putea face un PFA si sa-l facturez?
As putea incasa banii pe un alt contract decat cel de munca (pentru ca nu sunt niste ore definite pe zi/saptamana, ci mai curand munca de intretinere atunci cand se ivesc probleme) si sa platesc impozitul pe venit de 16% sau cat o mai fi el?


Multumesc anticipat
O persoana privata poate sa inregistreze convorbirea telefonica avuta cu o alta persoana fizica fara acceptul acesteia?
Exista vreo lege care sa reglementeze astfel de situatii?

Multumesc anticipat.
Buna ziua,


Am o datorie pe care compania de cablu [x] o cere, desi serviciul din contract (cablu TV digital) nu a fost furnizat.

Primul lucru pe care l-am cerut de la ei a fost sa-mi demonstreze ca au furnizat serviciul (a fost instalat un receiver digital, cu cartela, care este legat in retaua lor etc), mai ales ca tipul de serviciu este mai mult de tipul retea de calculator decat simplu cablu si deci au log-uri cu IP-ul receiverului si traficul efectuat.

Raspunsul a fost paralizant: "o sa vedeti ca avem dreptul sa luam banii, chiar daca nu putem demonstra..furnizrea serviciului etc etc.

Apoi i-au pus pe cei de la compania [y] (recuperatori de datorii) sa ma sune si sa-mi ceara banii (macar o parte din ei, stiti ... etc etc)

Intrebarile sunt trei:
1) In instanta, compania de cablu [x] trebuie sau nu sa demonstreze ca au furnizat serviciul?
2) Recuperatorii de la compania [y] sa inregistreze convorbirile telefonice cu mine fara acordul meu? Daca nu au dreptul: i)ce sanctiuni ii pasc pe recuperatori si ii) am dreptul sa cer stergerea lor?
3) care sunt legile care guverneaza cele doua situatii : cea cu compania de cablu [x] si cea cu recuperatorul [y]?

Am omis intentionat numele celor doua companii, ca sa nu se spuna ca le fac reclama negativa; deocamdata doar verific care imi sunt drepturile, pentru ca am senzatia ca se produce un abuz aici, provenit din atitudinea suverana a companiei de cablu, care stie ca "daca cere, i se va da".


Va multumesc anticipat