avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 827 soluții astăzi
Forum Activitate dobrescuPetrica

Activitate dobrescuPetrica

Răspuns la discuția Probleme cu un agent RATB
problema este alta vizavi de procesul verbal intrucat am refuzat sa il semnez nu a vrut sa mi-l dea asa ca nu am procesul verbal astfel incat sa ma pot uita pe el ... banuiesc ca urmeaza sa mi-l trimita acasa
buna seara
astazi aflandu-ma intr-un mijloc de transport in comun mi-a sustras cardul din mana inainte sa il pot valida blocand totodata accesul la aparat . Luptandu-ma sa imi iau cardul din mana lui acesta a strigat la jandarmii care se aflau in statie spunand ca ma opun la solicitarea lui de a cobori in statie ,acestia intervenind bineinteles chiar daca nu am opus rezistenta ,eu dorind doar sa imi validez cardul. Dupa coborare le-am explicat jandarmilor de ce nu am putut sa imi validez cardul acestia nedorind sa asculte ..nici ei nici ceilalti agenti controlori , facandu-i proces verbal pentru amenda contraventionala de 50 lei chiar daca am aratat cardul cu 20 de calatorii pe el. Cum pot actiona ? Pentru ca aceste cazuri sunt din ce in ce mai prezente in zilele noastre si asa zisii controlori niste dobitoci care nici nu stiu sa vorbeasca fac abuzuri de genul . Orice sfat este binevenit . Mentionez ca am si martor pe un amic care se afla cu mine in momentul respectiv.

Va multumesc anticipat .
Răspuns la discuția lipsa acte
prodiamant a scris:

Depinde daca masina dvs a fost inmatriculata in Austria sau in alta tara.
Chestiunea cu teil1 si teil 2 priveste masinile care au fost inmatriculate in Germania , chiar daca ati cumparat-o din Austria. Nu se refera la asigurare.
In Austria se numeste Typenschein si este asemanator cu o carticica albastra , iar in Germania se numeste Fahrzeugbrief = teil 2 si Fahrzeugshein - teil 1 si reprezinta acelasi lucru ca si la noi Cartea de identitate si certificatul de inmatriculare. In cazul dvs. vi se cere certificatul de inmatriculare austriac , sau german dupa caz.
Precizati lucratorului de la inmatriculari , ro , ca nu se elibereaza talonul pt masinile din Austria , sa nu faca confuzie .




buna seara ...cam aceeasi problema o am si eu am efectuat toate procedurile pt inmatriculare la o masina din austria la care am doar typenschein contract vanzare cumparare si contract vanzare cumparare cu partea romana de la care am luat masina ... la politie mi s-a spus ca imi dau numere rosii si ca dosarul masinii intra in verificari... pana atunci nu mi se vor elibera numerele de circulatie permanenta si certificatul de inmatriculare romanesc... precizez ca am dat o declaratie notariala pe propria raspundere ca asa am cumparat masina .. ce pot face mai departe ?