avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 906 soluții astăzi
Forum Activitate Mihaela Nicolaescu

Activitate Mihaela Nicolaescu

Buna ziua

Am o societate care a fost radiata acum cateva zile, iar creditorii nu s-au inscris la masa credala in timpul procedurii de insolventa. Cand a fost infiintata SC, am semnat un contract de fidejusiune in 3 parti: firma creditoare, firma mea si eu.
Intrebearea mea este daca firma creditoare nu a incercat sa-si recupereze banii de la SC si administratorul nu a fost tras la raspundere personal in timpul insolventei, as mai putea sa fiu data in judecata acum, dupa radiere? multumesc
Nu am garantat cu acest autoturism in contract si nici cu nimic altceva. Insa contractul de fidejusiune a fost semnat de trei parti: creditorul, societatea si eu. A fost semnat in 2009 si masina am vandut-o in 2010, inainte cu 8 luni ca ei sa dea societatea in judecata.
puteti sa-mi spuneti ce pot face sa scap de treaba asta si proprietarul sa pastreze masina? ca banuiesc ca se poate face ceva...
a fost semnat inainte de vanzare
Buna ziua. Sunt administratorul unei SC care a intrat in insoventa. Cu cateva zile dupa intrarea in procedura, am primit o citatie de la o societate creditoare privind plata datoriilor si a penalitatilor aferente. Eu am semnat cu aceasta firma si un contract de fidejusiune prin care ma oblig solitar la plata datoriilor. Eu nu am niciun bun pe numele meu. Am avut o masina pe care am vandut-o acum cateva luni. As vrea sa stiu cat timp ma pot urmari silit daca nu am bunuri pe numele meu si ce presupune aceasta executare silita? Multumesc
ce se poate intampla cu o masina sau orice bun mobil personal pe care le-am vandut inainte ca o societate sa intre in insolventa, iar firma nu are bunuri in asemenea valoare sa acopere datoriile pe care le are?
Buna ziua. Sunt administrator la un SRL care are 3 asociati, dintre care unul sunt si eu(34%). Am inchis o unitate care nu mai functiona dar nu pot sa inchid punctul de lucru pt ca asociatii mei nu mai raspund la telefoane si trebuie sa semneze acel acord prin care se poate inchide punctul la camera de comert. Mentionez ca societatea are mari datorii la stat si la alti furnizori si ar trebui sa intre in insolventa, mai ales ca acesti asociati ai mei nu sunt dispusi sa discute o eventuala plata a lor. Evident, eu nu pot suporta singura aceste datorii. Intrebarea mea este urmatoarea: ce as putea sa fac sa nu mai fiu administrator la aceasta societate si daca nu se poate face nimic in acest sens, se poate intampla ceva cu niste bunuri personale mobile pe care le-am vandut recent unor persoane?