avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1487 soluții astăzi
Forum Activitate Ioana122333

Activitate Ioana122333

Imediat cum am intrat in posesia actiunilor la FP date de ANRP in cuantumul sumei din titlu de despagubire, le-am vandut pe bursa prin intermediul unui broker avand convingerea ca situatia economica internationala nefavorabila nu va aduce o crestere semnificativa a pretului actiunii in urmatoarea perioada. Daca le-as fi pastrat riscam sa pierd si mai mult.
Am vandut un numar de actiuni detinute la Fondul Proprietatea imediat dupa ce am intrat in posesia lor la pretul de 0,53lei/actiune. Prin titlul de conversie ANRP ne-a stabilit pretul la 0,61lei/actiune. In urma acestei vanzari am iesit in pierdere. As dori sa stiu daca am posibilitatea legala de a recupera in instanta diferenta de bani ce mi se cuvenea si care este intervalul maxim de timp de la vanzarea actiunilor in care am dreptul sa actionez in instanta statul roman.
Multumesc mult pentru raspuns. V-as ruga sa-mi spuneti daca formularea de mai jos e suficient de clara asa incat sa nu mai dea nastere la interpretari. Ma refer la actul aditional. As dori sa stiu daca actul aditional anuleaza clauza din contractul initial cu privire la onorariu de succes si daca acest lucru trebuie consemnat de catre avocat in noul act?

,,Onorariu de succes=15% din diferenta dintre suma ce va fi obtinuta in urma contestatiei si valoarea de.................cuprinsa in decizia nr...............in actiuni sau bani la alegerea clientilor, la momentul intrari in posesia despagubirilor. In cazul in care despagubirile vor fi banesti si se acorda esalonat in transe la un anumit interval de timp, la momentul intrarii in posesia transelor respective, se va achita ca onorariu 15% din valoarea fiecarei transe pana la achitarea intregului onorariu, . In cazul in care despagubirile vor fi in actiuni se va achita 15% din numarul lor la momentul intrari in posesia acestora. Daca despagubirile vor fi de alta natura decat cele mentionate mai sus onorariu de succes va fi in valoare de..........
Mentionam ca prin prezentul act aditional la contractul nr..........se anuleaza intelegerea cu privire la onorariu de succes din contractul nr............"

Va rugam daca se poate sa ne faceti precizarile de rigore in legatura cu corectitudinea modului in care am intocmit modificarea clauzei. Eventual sa-mi spuneti cum ar fi mai corect. Va multumesc.
Multumesc mult pentru raspuns. E vorba de o restituire a unei proprietati. ANRP ne-a facut o evaluare mult prea mica decat cea reala iar noi am facut contestatie. Procesul incepe in mai putin de o luna. Formularea de mai sus este a avocatului nostru!!! Ne este teama de situatia in care avocatul ne va cere onorariul de succes ( nu este o suma de neglijat) inainte ca noi sa intram in posesia despagubirilor din care i-am putea plati acest onorariu. Din momentul in care se va incheia procesul si pana vom intra in posesia despagubirilor va mai putea dura chiar si ani.
Va rog sa-mi comunicati daca formularea de mai jos este corecta si nu implica interpretari dat fiind faptul ca am omis sa scriu ca voi plati comisionul de 15% dupa data cand voi intra in posesia despagubirilor (bani sau atiuni).....
"Onorariu de succes = 15% din suma ce va fi obtinuta in urma contestatiei peste valoarea.....RON cuprinsa in decizia....... Cheltuielile sunt in cuantum de ......in actiuni sau bani, la alegerea clientilor."
Altfel spus, as dori sa stiu daca exista riscul ca avocatul sa ma oblige sa-i dau suma de bani inainte de a intra in posesia despagubirilor iar in caz afirmativ v-as ruga sa-mi spuneti ce solutii exista pentru a rezolva aceasta problema avand in vedere ca procesul va incepe in scurt timp .
Cu multumii,
Ioana
Pe 5 ianuarie 2011 implinesc 58 ani avand 36 ani vechime in munca. Doresc sa stiu daca ma pot pensiona partial anticipat incepand cu 1 ianurie 2011