avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 734 soluții astăzi
Forum Activitate mada.simion

Activitate mada.simion

multumesc, si o sa va spun ce am rezolvat pt. ca luni la prima ora pun plicul la posta cu confirmare de primire . Va multumesc
bunurile sunt din domeniul public ,deci varianta de a cumpara cade ,atunci oare am dreptul de prelungire dupa cei 49 ani sau mai bine zis copilul meu va putea sa ramana in continuare in casa dupa moartea noastra?
In 2006 am concesionat de la primarie o cladire de 40 mp si teren pana la 200 mp,pe o perioada de 49 ani. intrebarea mea este daca pot cei de la consiliul local de acum sau cei ce vor venii sa ma dea afara tinand cont ca la intocmirea actelor ,casa si terenul a fost evaluata la o suma din care am platit 10% pe loc si restul platesc o redeventa anuala .Cred ca sfarsitul va fi dupa 49 ani,dar ideea este ca am facut multe modificari si am izolat-o,in interior tot confortul, etc.,si in acel contract spune ca in caz de noi legi,doamne ferste ,se va face din nou evaluare si ma despagubeste cu tot ce am investit la cat considera ei.Am sansa sa fie acea casuta a mea definitiv? Cand? Exista o lege in care eu pot solicita cumpararea ei mai inainte de cei 49 de ani sau va fi a mea dupa achitarea in intregime ,adica in anul 2050?
De aceea va spuneam ca este posibil ,(si aici eu sunt vinovata)sa fi semnat acea prima solicitare fara sa-mi dau seama dar acel document prin care eu ridic acel card nu este semnata de mine. In acest caz pot sa solici acei bani retinuti din cauza unor greseli emise de banca ,pt ca eu cred ca acel act are un nr. de inregistrare si se arhiveaza undeva ,ideea este cumva sa solicit in scris bancii sa-mi scoata din arhiva acel document pe care am semnat de primire al cardului, nu?
Nici nu stiu cum si cu ce sa incep. In 2006 am solicitat un credit de nevoi personale pe 10 ani doar cu buletinul,iar dupa 30 de zile m-au chemat sa ridic banii pe care i-am luat si m-au intrebat daca dores card si am spus ca NU doresc ,dar prin zecile de hartii sunt sigura ca a strecurat si acel document prin care solicit un card. In toti acesti ani nu am stiut de existenta lui doar ca in momentul cand depuneam rata la ghiseu ,si asta prin martie 2010 doamnele, dragutele de la ghiseu imi spune ca am o restanta de (aproximativ) 50 ron, iar eu am spus sa verifice mai bine pt. ca eu depun rata mult mai mare si cu 5 zile inainte de termenul scadent si daca este nevoie dau si scris. Acum urmeaza partea cea frumoasa pt. ca de la 1 noiemb. 2010 m-am angajat si institutia alimenteaza salariile pe card la aceasta banca si am fost nevoita sa solicit pe bune un card sa pot ridica salariul ceea ce dupa 5 zile l-am ridicat si am semnat de primirea lui si plicul sigilat cu codul PIM ,numai ca au vrut sa-mi faca un cadou de CRACIUN si au reusit pt ca mi-au oprit din salariu acele comisioane care fac parte din nu stiu care card cu numele ''M" din 2006(dar cel actual este "V" din 2010) adica extrasele de cont lunare ,numai ca eu nu am primit asa ceva acasa ,deci nu are nici o legatura din punctul meu de vedere. Am rate si la alte banci si primesc acasa plicul cu erxtrasul si mi se pare corect si normel sa platesc acel comision dar in acest caz, tu ca banca imi bagi pe gat un card pe care nu l-am vazut niciodata si nici acum nu stiu cum arata si imi opresti si bani pe care nu stiu de ce. Ce pot face sa-mi recuperez banii de la acesti HOTI , am sansa sa-i mai vad? Cum ma puteti ajuta, ce trebuie sa fac , am fost si la director in audienta si nimic ,incerca sa ma pacaleasca din nou spunand-ui unei angajate sa-mi inchida acel cont ,iar angajata foarte binevoitoare insista sa completez un formular in care eu solicit inchiderea contului de card pe care eu nu l-am vazut, folosit sau nu am avut nici o instiintare ca asi avea asa ceva ,pt. care am refuzat sa semnez . Ce ma sfatuiti ,cum sa-mi recuperez banii mei munciti cu sudoare?
va multumesc foarte mult stimata doamna ,dar mai este totusi posibil si dupa ce implineste 14 ani,timpul este scurt mai are putin adica pana in luna mai si nu stiu cat ar dura aceasta actiune in instanta
va multumesc.
Am un baietel nascut in 1997 si ne avand posibilitatea de a ma cununa cu tatal copilului si asta din cauza parintilor mei . Am avut de ales intre doua variante:
-sa cresc copilul prin locuinte care nu corespund igienic,...etc cresterii unui nou nascut
-sa cresc copilul in casa parinteasca cu toate conditiile dar cu conditia sa nu trec copilul pe numele tatalui
Pe scurt in certificatul de naster al copilului in dreptul tatalui este o liniuta.
Rugamintea mea este sa ma ajutati sa incep demersurile ,mai bine zis de unde sa incep pentru a trece copilul pe numele tatalui.
In toti acesti ani tatal copilului a avut grija de el ,mai putin prezenta lui in casa pana cand a inceput sa mearga la scoala,pentru ca de atunci am locuit impreuna toti trei.Mai vreau sa va spun ca in 2007 ne-am cununat si port numele lui.Cum puteti sa ma ajutati cu aceasta problema pentru ca fiul nostru sa poarte numele nostru .
-