avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1747 soluții astăzi
Forum Activitate ContSters180941

Activitate ContSters180941

multumesc frumos pt raspuns
Doamna...(desi nu e locul si momentul potrivit pt a va raspunde) a suferit destul de mult si asa doreste dansa e dorinta ei!
are titlu si are toate actele pe numele ei ,nu e casatorita,si pur si simplu nu vrea sa lase agoniseala ei copiilor!
nimeni nu poate sa ma lamureasca???:(
Buna ziua,
Va rog frumos daca puteti sa ma lamuriti si pe mine intr-o problema:doresc sa fac un contract de V-C cu o batrana in varsta de 80 ani dar care are copii si nepoti(cu care nu se intelege si care nu locuiesc cu dansa).Dansa mi-a propus acest lucru precizandu-mi sa fac acest act in asa fel incat sa nu poate fii atacat nici acum si nici dupa decedarea ei.M-am tot interesat si unii imi spun ca nu e bine sa fac contract cu clauza de intretinere deoarece exista posibilitatea de a intervenii atat din exterior(cu martori falsi ca nu am grija de ea)cat si ea se poate schimba si ca cel mai bine ar fii de facut un C-V simplu(fara sa cumpar locuinta cu bani cash doar pe hartii) si sa fac un alt act separat in care sa spun ca voi avea grija de ea etc...
intrebari:1care din variantele de mai sus este cea mai indicata?
2.in ambele cazuri am nevoie de certificat psihiatric de la un medic psihiatric sau medic de familie?
3.locuinta are 35 mp construita in 1859,mai am nevoie de certificatul energetic?am inteles ca la locuinte,50mp nu e obligatoriu dar...in cazul meu poate sa fie o piedica?
4.ce alte masuri de precautie mai pot lua?ce alte acte mai imi trebuie?
multumesc frumos




Ma numesc Otilia Honaie-Tecsa,am avut un abonament la Vodafone pe durata 01 oct 2008-01 oct 2010 la internet prin stick wireless,cod abonat 234091259 si nr.tel 728985137;Am sunat in luna sept .la nr. de tel *222 si am cerut sa se rezilieze contactul deoarece nu mai doresc sa am acest contract mi s-a spus ca cererea mea a fost inregistrata urmand sa fiu instintata telefonic cu alte amanunte dar nici in zi de azi nu m-a sunat nimeni!
In luna oct,am primit din nou factura pt plata abonamentului am fost de data aceasta la magazinul Kauffland din zona CALEA SAGULUI,am facut din nou cererea de renuntare la acest abonament,am cerut nr .de inregistrare a cererii dar mi s-a spus ca voi fi anuntata prin telefon!nimeni nu a sunat nici de data aceasta!
Astazi 07.dec2010 am primit un mesaj prin care sunt informata ca :''Vodafone a demarat procedura de recuperare in instanta a datoriei de 101,31 RON si a taxelor legale pt .neplata abonamentului pe lunile octombrie si noiembrie 2010''!!!!!!!!!!!!
D-lor ,un contract se respecta pe perioada scrisa in acte ,eu l-am respectat ,nu am avut penalizari,nu am intarziat cu plata acestuia dar...A EXPIRAT SI NU MAI DORESC ACEST ABONAMENT!Mai ales ca am facut 2 cereri de renuntare la el!!!!
Nu este normal ca ambele parti sa respecte clauzele contractului?

In speranta ca o sa ma lamuriti in aceasta problema,astept raspunsul urgent de la d-voastra.
Otilia Honaie