avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 2005 soluții astăzi
Forum Activitate soficoco

Activitate soficoco

inca o nelamurire.
daca salariatul,refuza noul loc de munca,(si pe buna dreptate),se poate considera refuz la reintegrare?
multumesc pentru rabdare
Va multumesc pentru raspuns.Societatea nu trebuie sa emita o decizie de reintegrare? si sa o aduca la cunostinta salariatului?daca in aceasta decizie (care momentan nu exista) se comunica salariatului ca locul de munca este altul decat cel inscris in c.i.m,decizia se poate contesta?
buna ziua!
am urmatoarea speta:un salariat castiga un litigiu de munca cu societatea.instanta dispune reintegrarea in baza art.78 Cm,plata drepturilor salariale actualizate indexate si majorate,pana la reintegrarea efectiva si cheltuieli de judecata.Angajatul(fostul)depune cerere la societate pentru executarea dispozitivului sentintei folosindu-se de art.277 Cm.
Dupa multe discutii societatea ii restituie salariile pana la data depunerii cererii,dar refuza reintegrarea pe postul avut anterior conform hotararii si ii ofera un alt loc de munca pe aceeasi functie in alta localitate destul de departe dar cu acelasi salariu.
Societatea spune (verbal)ca nu mai are posturi libere la fostul sediu ,postul salariatului fiind desfiintat. Mai mult societatea in cauza nu ii trimite nici o adresa sa se prezinte la reintegrare.
intrebare 1. ce poate face salariatul in acest caz?
.multumesc!
Răspuns la discuția care este legea ?
va rog daca puteti sa ma ajutati cu un raspuns la intrebarile de mai sus .
Si inca ceva poate sa intocmeasca un act aditional in care sectia sa fie cea de la 120km,chiar daca eu nu sunt de acord ca nu am conditii de naveta?
va multumesc frumos pentru rabdare
Răspuns la discuția care este legea ?
Cred ca nu am fost inteles instanta a hotarat ca societatea sa imi restituie si cheltuielile de judecata,pe care le-am platit din buzunarul meu......cum sa imi puna impozit pe banii mei?
Am avut litigiu de munca cu angajatorul,am castigat:dreptul de reincadrare,drepturile salariale si cheltuieli de judecata.Pana aici totul este frumos acum incepe calvarul adevarat.Am fost chemata la societate,dar imi spune ca ma reangajeaza la o alta sectie,in alta localitate la peste 120km de domiciliul meu.#-o
Inainte de concedierea nelegal si netemeinica cum a concluzionat instanta lucram la 18km,dar doamna de la resurse umane spune ca nu mai sunt posturi libere la sectia respectiva Doresc sa va atrag atentia ca functia mea exista inca in acea sectie..de parca nu ajunge,financiarul refuza sa imi plateasca salariile acordate de instanta(desi am depus cerere in acest sens)pe motiv ca o va face dupa reintegrare.Dupa multe certuri si scandal cu amenintari,in baza art.277 C.M,au fost de acord sa mi dea banii in cele din urma.Dar acum urmeaza drama ,imi acorda salariile diminuate (nici macar salariul de baza ),pe motiv ca trebuia imi retina C.A.S,impozit,etc.Am cerut detalii,dar refuza sa imi spuna care este legea in urma careia au ajuns la aceste sume,pentru ca mi se pare absurd ca eu sa platesc pentru ca ei m-au concediat fara motiv si sa incasez salariile pe jumatate.
Mai mult mi-au bagat cheltuielile de judecata la impozitX-(
Doresc sa va atrag atentia ca functia mea exista inca in acea sectie.
Fara sa va plictisesc prea mult va rog din suflet sa imi raspundeti:
1.poate societatea sa isi bata joc in acest hal?#-o
2.care este legea in baza careia se calculeaza salariile la reintegrare?
#-o#-o pe mine ma ingrozeste ce se intampla in lumea asta va multumesc din suflet