avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 584 soluții astăzi
Forum Activitate cortab

Activitate cortab

Răspuns la discuția Chirias
Contractul este incheiat pe termen limitat (expira la 30.04.2019), prin urmare nu este cazul sa facem incheiere de contract.
Inregistrarea audio in care chiriasul recunoaste ca a distrus canapeaua si nu m-a anuntat poate fi luata in calcul?
Faptul ca a disparut un bun din casa nu se considera furt?
Răspuns la discuția Chirias
Inteleg.
Destul de mult de alergat si timpul nu prea imi permite si nici starea de sanatate. Dar iau in calcul varianta asta.
Nu am bonuri, facturi pentru ca am cumparat garsoniera mobilata complet. Doar canapeaua o cumparasem eu, insa nu mai gasesc factura. Insa in caz de ceva as putea merge sa cer un duplicat.
Garsoniera nu a aratat impecabil (tocmai de aceea am si cerut o chirie mai mica decat media zonei si timp de 4 ani nu am marit-o deloc, chiar daca cursul euro a crescut, eu din banii de chirie platind rata la banca pentru creditul cu care am luat garsoniera), dar nici cum au lasat-o ei, Au distrus tot. I-am lasat sa dea masina de spalat la schimb pentru una noua. Pe mobila au lipit tot felul de abtibilduri care au lasat urme, aragazul si frigiderul arata ca trecute printr-un razboi.

Eu am vrut sa fiu om cu ei pana la capat. Daca merg doar la politie, ce sanse am sa rezolv?

Multumesc mult!
Răspuns la discuția Chirias
Multumesc pentru raspuns!
Dar concret nu stiu ce ar trebui sa fac pas cu pas.

Ce nu am mentionat este ca restul mobilei deja am dezasamblat-o. Intentionez sa incep renovarea cat mai repede.
Discuție Chirias
Buna ziua,

Am o garsoniera care in ultimii 4 ani a fost inchiriata cu contract inregistrat la ANAF, impozit platit la zi.
Problema este ca chiriasii au stricat canapeaua. Nu m-au anuntat atunci cand s-a intamplat, ci am aflat cand am venit sa verific o problema semnalata de ei la o teava.
De la 1.05 au plecat iar cand am facut calculele legat de plati, facturi, garantie etc le-am spus ca trebuie sa suporte costul canapelei pe care au distrus-o. Tot insistau ca imi lasa alta in schimb, adusa de ei. Un coltar infect si jegos pe care nu-l vreau. Cu toate astea le-am cerut sa suporte doar 50% din suma canapelei.
In prima faza au incercat sa me intimideze si sa spuna ca nu-mi vor da niciun ban. Pe urma le-am spus ca in baza contractului (am si ctr. cu ag imobiliara unde au semnat pentru bunurile primite in casa) imi voi recupera banii, doar ca mai mult de 50% decat le cer sa imi dea de bunavoie. Intr-un final mi-au spus ca pana pe 10.05 imi vor trimite suma in cont. Bineinteles ca anu am niciun ban, ba chiar vineri cand i-am sunat au incercat iar sa ma intimideze.
Toata conversatia in care recunosc distrugerea si disparitia canapelei este inregistrata. Tot acolo recunosc ca e greseala lor ca nu m-au anuntat la timp si faptul ca pana pe 10.05 imi vor da banii.
Parerea lor este ca prin inchiriere eu mi-am asumat distrugerea bunurilor. Ei fac confuzie intre uzura si distrugere + disparitie.
Intrebarea mea este: cum procedez? Merg la politie sa depun plangere? Care sunt pasii de urmat?

Multumesc!
Buna ziua,
Va rog sa-mi spuneti cum se calculeaza concediul medical. Mentionez ca pe luna februarie am avut 3 zile de spitalizare cu 100% si celelalte pana la sfarsitul lunii le-am avut cu CM de75%. Deasemenea am CM si pt luna martie pana in data de 17 inclusiv. Exista posibilitatea unui calcul concret daca va comunic salariul brut?
Problema este ca azi am luat lichidarea lunii februarie si am luat mai putin cu 100lei.
Va multumesc!
Răspuns la discuția vecina galagioasa
Partea cu politia am facut-o de mult dar nu-i pasa. O sa fac eu o somatie scrisa si i-o voi lasa la usa poate-poate se intampla ceva si se mai sperie putin. Aseara au fost administratorul si inca un vecin la ea (dupa ce am vorbit eu cu ei) si au incercat sa-i vorbeasca frumos, dar ea a stiut doar atat: sa urle spunand ca "fata aia e nebuna, e nebuna rau" - adica eu. Oricum l-a lasat mai incet. Dar o somatie ca venita din partea politiei o voi face in caz de ceva sa o pot speria putin.
In ce priveste partea cu aparatul auditiv... si eu si parintii mei avem multe lipsuri si nu ne permitem sa le acoperim din cauza lipsei banilor asa ca.... NU
Răspuns la discuția vecina galagioasa
Stiu ca pare o gluma tocmai de aceea am suportat-o mult timp insa nu mai pot. M-am gandit la dopuri de urechi, dar daca dimineata nu mai aud ceasul sa ma trezesc? Nu stiu cat de eficiente sunt. Eu am si alte probleme de sanatate, am dureri de cap ingrozitoare. Nu suport sa ascult muzica in casti asa ca ma gandesc ca nu as suporta nici dopurile. Stiu ca poate parea o tampenie pt cei care citesc si le vor lua probabil ca pe niste banalitati si prostioare dar pt mine este ceva ingrozitor. M-am bucurat ca mi-am luat casa mea, ca am scapat de chirie dar am dat de dracu' sub mine.
Răspuns la discuția vecina galagioasa
De acord, asta am dorit sa fac la inceput, insa nu pot singura. Cum ati spus si Dvs. "de ambele parti" ... dar cu a doua parte nu se poate discuta. Spune ca mine si face ca ea. Am jumatate de ora liniste si pe urma o ia de la capat. Iar eu tot nu ma odhinesc. De aceea am apelat la acest forum pt a incerca sa gasesc o solutie. Calea amiabila nu a mers sau nu se vrea. Cred ca doamna nu pricepe exact care e problema. Este destul de in varsta...
Răspuns la discuția vecina galagioasa
Femeia aude, insa nu foarte bine, nu este surda complet. Eu nu am de unde sa-i gasesc rudele si sa vorbesc cu ele pt ca doamna nu este deschisa la discutie niciodata. Stie doar sa injure si sa dracuie. Asa cum intr-o zi a venit la mine la usa si m-a intrebat: acum se aude? si i-am zis "nu" si a spus ca asa il va tine pt ca asa aude si ea e clar ca rezolvare exista si cu buna intelegere si cu mai mult bun simt.
Buna ziua,
M-am mutat de cateva luni intr-o garsoniera si tot de atunci am probleme cu vecina de care locuieste sub mine. Este o batrana care nu aude si din cauza aceasta asculta tv-ul la un sonor extrem de mare, atat de mare incat eu nu aud tv-ul meu din cauza ei. Am fost la ea, am discutat, cateodata il da mai incet, insa de cele mai multe ori isi "revine" imediat. Am ajuns sa ma uit la aceleasi emisiuni la care se uita si ea si sa adorm dupa ce da ea stingerea. Sunt obosita, dorm maxim 3-4 ore pe noapte pt ca ea fiind pensionara adoarme pe la 12 noaptea si la 6 se trezeste (doar de, ea se poate odihni si la pranz, ca doar nu munceste atatea ore ca mine). Va rog sa ma sfatuiti ce sa fac, daca pot face reclamatie la politie pt asa ceva fara sa fiu luata la "ras". Stiu ca suna un pic aiurea dar este ingrozitor. Tresar noaptea cu sonorul de la tv-ul ei in cap. Multumesc !