avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 618 soluții astăzi
Forum Activitate andreica

Activitate andreica

Răspuns la discuția reglementari europene
Normele comunitare au efect direct,ele au prioritate in fata normelor nationale.
Judecatorii sunt obligati sa respecte cu prioritate normele comunitare in fata normelor interne.
cu respect
Discuție legea 10
va rog repectos daca stiti sa-mi spuneti o cauza pe legea 10
conform art 6 alin 2 la cedo
cu respect
Discuție legea 10
va rog repectos daca stiti sa-mi spuneti o cauza pe legea 10
conform art 6 alin 2 la cedo
cu respect
Răspuns la discuția legea 10
cu tot respectul,atunci ce rost mai are ANRP si Fondul Proprietatea daca se aplica principiul PLENITUDINII DE COMPETENTA avand obligatia prin lege sa despagubeasca intr-un fel sau altul
Discuție legea 10
Dupa cativa ani buni de procese am ajuns in sfarsit la A.N.R.P.cu terenul de sub casa nationalizata si demolata a strabunicilor.Procese cu institutia care a construit si functioneaza pe acel teren,iar in analiza mea institutia respectiva nu are calitate procesuala.De lege ferenda se putea si se poate propune că orice institutie in afara prefecturii,care comform metodologiei are obligatia de a verifica legalitatea notificarilor sa nu aibe calitate procesuala.Dupa ani buni am ajuns din nou la primarie cu notificarea pentru a face dosarul de despagubire in baza legii.10
(prefectura ar putea cere o simpla informare ca institutia care detine imobilul nu poate despagubi in natura sau echivalent)Parerea dvs.pentru mine conteaza
Suntem in cauza la I.C.C.J. si cu utilajele de la fabrica bunicului cu primaria care refuza sa faca oferta comform legii 10 invocand ca la data apritiei in 2001 utilajele nu se mai regaseau pentru ca au fost instrainate,distrusese iar o parte retrocedate in natura (adica componente descomplectate din utlaje fara nici o valoare)si ca articolului 6 alin 2 din L.10 prevede ,,Masurile reparatorii privesc si utilajele si instalatiile preluate de stat sau de alte persoane juridice o data cu imobilul, in afara de cazul in care au fost inlocuite, casate sau distruse.'' .Fiind o norma de stricta interpretare.
In ceea ce priveste probatoriu.
Gresit se cerea ca cel care face propunerea are obligatia sa faca proba conform principiului de drept pentru ca art.respectiv din metodologie cap VIII din legea speciala este de stricata interpretare si spune ca unitatea notificata are obligatia de a face proba.(noi am facut proba existentei fabricii si functionarii ei)Fabrica a functionat din 1952 cand a fost nationalizata si pana in 1962 cand utilajele au fost demontate si folosite ca piese de schimb,componente sau utilaje la alte 2 fabrici,nicidecum inlocuite,casate sau distruse.Ceea ce ma intriga si va rog sa interpretati daca legiuitorul a vrut sa spuna ca de la nationalizare pana la aparitia legii in 2001 utilajele timp de 53 de ani(din 48)sa nu fi suferit modificari,inlocuiri de piese,subansamble,inoiri,distrugeri partiale sau casari fara documente ceea ce cred ca este o aberatie de interpretare.
Asertiunile mele pot constitui pareri pe doua aspecte clare ale legii si metodologiei in cauze
Cu respect


termenul de 3 ani a actiunii in regres impotriva celorlanti succesori pentru a plati
cota parte din intretinrea unui parinte aflat in stare de nevoie curge de la data
decesului sau de la alta data.art 90 cfam
cu respect
buna ziua
va rog respectos daca stiti vre-o cauza CEDO
cu nationalizarea si etatizare 47-48
ce priveste art.6 alin 2 din legea 10
(2) Masurile reparatorii privesc si utilajele si instalatiile preluate de stat sau de alte persoane juridice odata cu imobilul, in afara de cazul in care au fost inlocuite, casate sau distruse
sau alte cauze din jurisprudenta interna avand acelasi obiect
cu respect
va rog respectos sa-mi spuneti o cauza la cedo
privind nationalizarea si etatizarea 47-48
conform art 6 alin 2
ca sunt exceptate de la despagubiri utilajele
(2) Masurile reparatorii privesc si utilajele si instalatiile preluate de stat sau de alte persoane juridice odata cu imobilul, in afara de cazul in care au fost inlocuite, casate sau distruse
cu respect
Răspuns la discuția actiune in regres
termenu curge de la data cand s-a inceput intertinerea sau de la data declararii decesului
Răspuns la discuția actiune in regres
starea in dificultate se prezuma sau trebuie dovedita si care sunt conditiile pt actiunea in regres