avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 643 soluții astăzi
Forum Activitate siona

Activitate siona

Răspuns la discuția Decizie calcul accesorii
Multumesc pentru raspuns. Deci ma sfatuiti sa platesc cat mai repede.Va doresc o zi buna.
Buna ziua

In data de 22.08 2011 am primit o somatie cu titlu executoriu pentru 36 lei reprezentand impozit pe venituri din activitati independente. In rubrica '' documentul prin care s-a evidentiat suma de plata''scrie: decizie calcul accesorii din 08.02.2010;decizie calcul accesorii din 30.06.2010;decizie calcul accesorii din 21.10.2009;decizie calcul accesorii din 31.10.2010;decizie calcul accesorii din 31.10.2010.Intrebarea mea este : ce sunt aceste accesorii? Am avut deschis un PFA din mai 2001 pana in august 2008. Am achitat toate obligatiile fiscale in acest timp,inclusiv acele plati CNAS (in 2010 decembrie) de care nu am stiut.Dar de data aceasta refuz sa platesc cei 36 lei avand in vedere ca eu am inchis PFA ul in 2008.
Răspuns la discuția Obligatiile de plata FNUASS
Multumesc pentru lege.Acum am cunoscut-o si eu,ci nu inainte de 2005.Mai intreb o data: daca eram instiintati nu achitam?? Daca aceasta obligatie era trecura in decizia de impunere ,nu plateam?Unde este vina mea in toata poveste asta ca sa platesc dobanda si majorari?
Răspuns la discuția Obligatiile de plata FNUASS
Buna seara
deci ne sfatuiti sa facem plangere la tribunal,dar in acest timp,trebuie sa platim sau nu?Cred ca nu trebuie sa tinem cont de acea executare silita,atata timp cat nu am platit cotizatia din vina noastra.Daca am fi fost instiintati,cu siguranta am fi platit,asa cum am platit si impozitul anticipat.Dobanda si majorarile sa le plateasca cei mari care nu cunosc legile,nu noi cei mici care am avut cate o taraba amarata,prin care incercam pe langa salariu sa obtinem un venit suplimentar pt a ne intretine familia.
Răspuns la discuția Obligatiile de plata FNUASS
Nu stia nimeni de aceasta obligativitate.Daca stiam plateam in fiecare an,logic,nu asteptam anul 2010 cand din 73 lei pe 2005 trebuie sa platesc 210 si restul pentru 2008.Raspunsul meu este: nu,nu este trecuta in nici un an pe decizia de impunere aceasta ordonanta,decat impozitul.Deci,daca ati fi in locul meu ce ati face in cazul acesta? Rog un sfat nu o trimitere la plata a acestei aberatii.

Multumesc
Buna ziua

Daca ma puteti ajuta cu un raspuns,va rog. Am primit o decizie de impunere privind obligatiile de plata la FNUASS pt anii 2005-2009 de 405 lei.Sunt nedumerita,pentru ca nu stiam de aceasta lege care vad ca se numeste 95/2006.Anul acesta am vazut la tv cum se inghesuia lumea sa plateasca asigurarile sociale si de sanatate .Eu am avut un PFA pana in 2008 si nu am stiut de plata acestei obligatii.Acum vad ca legea este din 2006 iar eu am de achitat si pe 2005.Cum trebuie sa procedez avand in vedere somatia de plata sosita azi 08.12.1020?Va rog frumos,am nevoie de un raspuns urgent din partea dumneavoastra pentru a sti ce am de facut in continuare.

Multumesc

Cu respect

Adriana Ionescu