avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 472 soluții astăzi
Forum Activitate alex-liviu

Activitate alex-liviu

Am incheiat un act aditonal la notariat pentru transmiterea socitatii si cesinarea contracost a capitalului social a s.c. pe care am adminirtrat-o impreuna cu un alt asociat . Atunci am predat stampila si actul firmei. Noii asociati nu au mers la camera de comert pentru a se inregistra ei cu sediul lor social (in consecinta tot noi figuram la cam. de comert cu sediul nostru). In actul aditional de la notar spune ca noii asociati au acceptat cesiunea iar noi nu mai avem nici un fel de drept banesc sau de alta natura in ceea ce priveste firma,sediul firmei se schimba,societatea va fi administrata de noii asociati,restul de clauze din actul constitutiv si le insusesc.Dar dupa toate acestea scrie ca acest act isi produce efectele dupa INDEPLINIREA CONDITIILOR DE FORMA SI PUBLICITATE PREVAZUTE DE LEGE(SPECIFIC ca am vrut sa rezolv cu ei problema inregistrarii lor la reg comertului da nu am avut cu cine)De atunci din 2005 numai probleme care a culminat cu o comunicare din partea judecatoriei ca firma cu sediul social la noi trebuie sa plateasca o suma de bani catre alta firma.VA ROG MULT AJUTATI-MA CU UN SFAT ! VA MULTUMESC!