Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale transmitere si cesinarea unei societati de la 2 ...
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

transmitere si cesinarea unei societati de la 2 asociati la altii 2

Am incheiat un act aditonal la notariat pentru transmiterea socitatii si cesinarea contracost a capitalului social a s.c. pe care am adminirtrat-o impreuna cu un alt asociat . Atunci am predat stampila si actul firmei. Noii asociati nu au mers la camera de comert pentru a se inregistra ei cu sediul lor social (in consecinta tot noi figuram la cam. de comert cu sediul nostru). In actul aditional de la notar spune ca noii asociati au acceptat cesiunea iar noi nu mai avem nici un fel de drept banesc sau de alta natura in ceea ce priveste firma,sediul firmei se schimba,societatea va fi administrata de noii asociati,restul de clauze din actul constitutiv si le insusesc.Dar dupa toate acestea scrie ca acest act isi produce efectele dupa INDEPLINIREA CONDITIILOR DE FORMA SI PUBLICITATE PREVAZUTE DE LEGE(SPECIFIC ca am vrut sa rezolv cu ei problema inregistrarii lor la reg comertului da nu am avut cu cine)De atunci din 2005 numai probleme care a culminat cu o comunicare din partea judecatoriei ca firma cu sediul social la noi trebuie sa plateasca o suma de bani catre alta firma.VA ROG MULT AJUTATI-MA CU UN SFAT ! VA MULTUMESC!
Noii asociati nu au mers la camera de comert pentru a se inregistra ei cu sediul lor social (in consecinta tot noi figuram la cam. de comert cu sediul nostru).

Obligatia depunerii actului modificator al actului constitutiv la Oficiul registrului comertului in termen de 15 zile de la adoptare este a dvs ! si nu a noilor asociati !
Dvs aveti calitatea de asociat si adm in societate actualmente.
a culminat cu o comunicare din partea judecatoriei ca firma cu sediul social la noi trebuie sa plateasca o suma de bani catre alta firma

Precizarea notarului este corecta si in conformitate cu prevederile legale - actul produce efecte fata de terti de la data inregistrarii in reg com si publicarii in MO
Mie teama ca sunteti beneficiarul unei TEPE deoarece asa cum am precizat actualmente tot dvs sunteti adm in societate si in aceasta calitate raspundeti pentru actele de comert facute in numele societatii !
Daca ati platit si actele la notar e super. Ati luat teapa cea mai mare.
Potrivit legii 31 din 90 actualizata, art 204

(4) Dupa fiecare modificare a actului constitutiv, administratorii, respectiv directoratul, vor depune la registrul comertului actul modificator si textul complet al actului constitutiv, actualizat cu toate modificarile, care vor fi inregistrate in temeiul hotararii judecatorului-delegat, cu exceptia situatiilor stipulate la art. 223 alin. (3) si la art. 226 alin. (2), atunci cand inregistrarea va fi efectuata pe baza hotararii irevocabile de excludere sau de retragere.

D-voastra ati precizat in documente ca administrarea va fi facuta de noii asociati. Deci acestia au obligatiile din art. 204.
Acest lucru poate fi vazut si de o persoana care stie sa citeasca, nu sunt necesare studii superioare. Solicitati eventual sprijinul unui avocat, care sa atace hotararile judecatoresti bazate pe aceasta lege.
kappauser a scris:

Potrivit legii 31 din 90 actualizata, art 204

(4) Dupa fiecare modificare a actului constitutiv, administratorii, respectiv directoratul, vor depune la registrul comertului actul modificator si textul complet al actului constitutiv, actualizat cu toate modificarile, care vor fi inregistrate in temeiul hotararii judecatorului-delegat, cu exceptia situatiilor stipulate la art. 223 alin. (3) si la art. 226 alin. (2), atunci cand inregistrarea va fi efectuata pe baza hotararii irevocabile de excludere sau de retragere.

D-voastra ati precizat in documente ca administrarea va fi facuta de noii asociati. Deci acestia au obligatiile din art. 204.
Acest lucru poate fi vazut si de o persoana care stie sa citeasca, nu sunt necesare studii superioare. Solicitati eventual sprijinul unui avocat, care sa atace hotararile judecatoresti bazate pe aceasta lege.

Ma abtin sa fac comentarii inutile ....
Daca dvs d-le kappauser va duceti azi la ORC si solicitati informatii despre soc d-lui Alex Liviu ve-ti constata ca azi dl Alex Liviu este asociat si administrator , ca urmare cine are obligatia sa depuna actul modificator in conformitate cu art mentionat de dvs ??
Asa cum a precizat corect si notarul - actul modificator al actului constitutiv produce efecte juridice pentru terti de la data inregistrarii in registrul comertului , in consecinta noi asociati vor avea aceasta calitate dupa inregistrarea in registru
"Dupa fiecare modificare a actului constitutiv, administratorii, respectiv directoratul, vor depune la registrul comertului actul modificator si textul complet al actului constitutiv, actualizat cu toate modificarile...."

Cine are obligatia depunerii modificarilor?
Administratorii sau directoratul.
Cine sunt administratorii dupa hotararea vechilor si noilor asociati?
Precum sta in actul autentificat (culmea) noii asociatia se ocupa cu administrarea…
Raman la parerea ca nu sunt necesare studii superioare pentru a citi aceste lucruri, ajung primele 2 clase primare.

Pe ce baza poate face o persoana care nu mai are nimic de a face cu firma anumite declaratii la ORC?
Hotararea AGA este cea ce reglementeaza raporturile juridice intre parti: asociati si administratori.
Hotararea AGA are efecte fata de terti, dupa anuntarea la ORC, si publicarea in monitor.
Hotararea AGA este un act care nu necesita autentificarea.
Chiar daca nu poarta titlul de “Hotararea AGA din data…. cu privire la cesionare si schimbare administratori” , actul respectiv are exact acelasi efect.

Deci in acesta AGA, culmea si ca un act autentificat, s-a hotarat schimbarea asociatilor si administratorilor. Din acest moment acestora (noilor administratori) le revine obligatia efectuarii tuturor obligatiilor. Daca nu le fac inseamna ca incalca si alte legi si urmeaza sa suporte consecintele

Faptul ca la ORC nu sunt datele actualizate despre societate nu este din vina d-lui alex-liviu care nu mai are nimic de a face cu societatea. Raspunderea nu este a lui.
Ilegalitatile sunt comise de noii asociati si administratori, si acestia raspund pentru comiterea lor.
Pentru aceasta alex-liviu are chiar dreptul de a pretinde daune si despagubiri.