Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Modificare firma
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Modificare firma

Am o firma suspendata cu 2 asociati. Ma intereseaza ce am nevoie(acte) si cat ar costa sa fac urmatoarele modificari.

1. un asociat cedeaza partile sociale
2. vin alti 4 asociati, unul dintre ei este strain si investeste in firma.
3. schimbare sediu social
4. firma devine activa

Ma intereseaza modul optim(timp si bani) in care pot face aceste modificari.

In cazul asociatilor, trebuie sa fie prezenti la registrul comertului? Sau se face o hotarare in care sunt stipulati noii asociati?
primul lucru pe care il faceti este sa depuneti o hotarare AGA a celor 2 asociati prezenti ca firma isi reia activitatea.
dupa reluarea activitatii puteti face celelalte modificari.
hotarare AGA prin care se aproba: cesiunea, intrarea noilor asociati in societate fiecare cu ce procente, scho'imbarea sediului. faceti act constitutiv actualizat la notar cu noile modificari, asociatii vor da doar declaratii la notar cum ca indeplinesc conditiile sa fie asociati. la ORC ajunge daca merge doar unul sau o alta persoana cu imputernicire.
ca si timp depinde de dvs cat de repede va prezentati la notar cu toate in regula si de ORC cat e de aglomerat, banii din nou doar acolo veti afla taxele pt Monitorul Oficial+taxe la notar.
De ce sa faci 2 hotarari AGA cand poti sa faci una in care sa stipulati toate modificarile mentionate ??
Ma intereseaza modul optim(timp si bani) in care pot face aceste modificari.

timp 5 zile
bani aprox 1000 lei reprezentand taxe ONRC+ onorariu ..
In cazul asociatilor, trebuie sa fie prezenti la registrul comertului?

NU