avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 854 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Modificare firma
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Modificare firma

Am o firma suspendata cu 2 asociati. Ma intereseaza ce am nevoie(acte) si cat ar costa sa fac urmatoarele modificari.

1. un asociat cedeaza partile sociale
2. vin alti 4 asociati, unul dintre ei este strain si investeste in firma.
3. schimbare sediu social
4. firma devine activa

Ma intereseaza modul optim(timp si bani) in care pot face aceste modificari.

In cazul asociatilor, trebuie sa fie prezenti la registrul comertului? Sau se face o hotarare in care sunt stipulati noii asociati?
Cel mai recent răspuns: Adrian Stoica , Practician in insolventa 22:12, 8 Iunie 2010
primul lucru pe care il faceti este sa depuneti o hotarare AGA a celor 2 asociati prezenti ca firma isi reia activitatea.
dupa reluarea activitatii puteti face celelalte modificari.
hotarare AGA prin care se aproba: cesiunea, intrarea noilor asociati in societate fiecare cu ce procente, scho'imbarea sediului. faceti act constitutiv actualizat la notar cu noile modificari, asociatii vor da doar declaratii la notar cum ca indeplinesc conditiile sa fie asociati. la ORC ajunge daca merge doar unul sau o alta persoana cu imputernicire.
ca si timp depinde de dvs cat de repede va prezentati la notar cu toate in regula si de ORC cat e de aglomerat, banii din nou doar acolo veti afla taxele pt Monitorul Oficial+taxe la notar.
De ce sa faci 2 hotarari AGA cand poti sa faci una in care sa stipulati toate modificarile mentionate ??
Ma intereseaza modul optim(timp si bani) in care pot face aceste modificari.

timp 5 zile
bani aprox 1000 lei reprezentand taxe ONRC+ onorariu ..
In cazul asociatilor, trebuie sa fie prezenti la registrul comertului?

NU

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Procedura cesiune parti sociale catre administratorul srl (care nu este si asociat) Irina S. Irina S. Care este procedura exacta (pasi de urmat) si ce costuri impica, pentru ca asociatii unui srl (unul are 90% iar celalalt 10%) sa cesioneze toate partile ... (vezi toată discuția)
Preluare firma...... big28 big28 am si eu o intrebare ,ce trebuie sa fac ca sa pot prelua o firma fara datorii si inchis temporar pt ca nu are activitate ,ma intereseaza ce acte am nevoie ce ... (vezi toată discuția)
Cine semneaza hot aga in cazul cesiunii si a altor cereri ? aurica ilie aurica ilie buna ziua, - srl cu 2 asociati, unul se va retrage cedand partile sociale unui tert care va fi cooptat ca asociat. - cu aceasta ocazie se doreste adaugarea ... (vezi toată discuția)