avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 479 soluții astăzi
Forum Activitate mesterul1

Activitate mesterul1

Dupa ce a fost informat.....a acceptat cererea.
Multumesc pentru sfaturi.
Nu inteleg ce vrei sa spui. In lege scrie ca orice proprietar de apartament sau spatiu cu alta destinatie poate intra in asociatia de proprietari cu o simpla cerere, in asociatie intru eu ca persoana fizica proprietar nu intra spatiul.....cred ca nu ai inteles....altfel nu inteleg ce ai vrut sa spui......doar nu esti administratorul ?
Sunt proprietar persoana fizica al spatiului comercial din constructie de la parter bloc si am depus o cerere catre presedintele asociatiei de proprietari sa intru in asociatie intrucat am obligatii dar doresc sa am si drepturi ca ceilalti proprietari. Presedintele refuza sa semneze cererea motivind ca eu nu sunt proprietar de apartament ci de spatiu comercial. In legea 230 am citit ca am dreptul sa intru in asociatie dar se refuza, ce pot sa fac cui sa ma adresez intrucat doresc sa intru in asociatia de proprietari ca membru. Am platile la zi catre asociatie.
Poate tu ai noroc sa primesti ceva, eu am incercat dar deocamdata nu au bani....deci nu am primit nimic, decat promisiuni. Daca nu primesc in primele luni din 2011 atunci voi da la somaj angajatii si ma lecuiesc de minciunile statului.
Incearca si tu .....esti inscris la PDL....incearca cu o adeziune atunci primesti sigur.
Vezi postarea mea , poate te ajuta sa intelegi cum sta treaba.
AJOFM nu inregistreaza conventii pentru someri angajati, ce pot sa fac?
Multumesc pentru sfaturi.
Acum inteleg ca aceste facilitati trambitate se dau doar daca se vrea sau daca sunt bani. Nu se spune de la inceput tare si mare ca sunt poate doar teoretice....
Ce bine ar fi daca legea ar fi si pentru noi tot asa...adica sa platim taxe si impozite si alte obligatii tot asa daca vrem sau in limita banilor si posibilitatilor...dar in aceasta tara acum legea este doar pentru stat in folosul statului nu in folosul nostru. Acum am inteles...dar nu sunt de acord cu aceste " porcarii" chiar trebuie sa dam " porcii " afara din tara....prea suntem fraieriti, nu credeti ?
carmen a a scris:

In lg. 76/2002 si in normele de aplicare a acesteia 174/2002, se specifica subventia se acorda in limita bugetului aprobat.
La conventie nu se da numar decat atunci cand este buget, la dosar se da numar de inregistrare si ramane in asteptare daca nu sunt bani, dosarul este valabil un an de zile de la data inregistrarii contractului de munca, deci poate beneficia de subventie in 2011.

Asta am inteles, faptul ca am fost tras pe sfoara de AJOFM cand am angajat someri au spus ca se incheie conventie conform Legii, dupa ce am angajat nu au fonduri, asta consider dezinformare, la agentia lor se dezinformeaza.
Ce se intimpla daca nu platesc contributia la somaj pentru somerii peste 45 de ani, pentru care sunt scutit 12 luni conform Legii, cum procedez daca nu am nici eu bani momentan, AJOFM ma intelege ?
Cand am depus actele pentru conventie am intrebat cum pot fi scutit de plata CAS 6 luni....dar nu am primit nicio informare nici formulare de complectat.
Am aflat ulterior de acest drept...o sa ma duc sa cer documentatia pentru aceasta scutire pentru somerii angajati. Cred ca era normal sa fiu informat de agentie.
Exista un termen in care trebuie incheiata conventia de la data inregistrarii conventiei ? Am primit raspuns ca conventia a fost inregistrata dar nu se incheie din lipsa fonduri. Exista sanctiuni primite de AJOFM in acest caz de refuz de incheiere a conventiei? Am vazut doar amenzi pentru noi intreprinzatorii daca nu depunem la termen ....pentru ei nu exista asa ceva ? Nu este normal. Nimeni nu face nimic, nimeni nu ia atitudine, ce facem fratilor ?
Am trimis o sesizare pe mail la ANOFM , maine o trimit si recomandat cu aviz de primire, sper sa primesc un raspuns conform Legii si sa incheie conventia, mai astept cateva zile, apoi va urmez sfatul.
Totusi vad ca dupa ce am postat aici cererea a fost inregistrata.....sa fie doar o coincidenta ?
Oare mai este cineva in aceasta situatie ?X-(
Multumesc de raspuns, dar in aceste situatii ce sa inteleg ca Legea este facultativa ? Cui sa ne adresam ? Daca noi nu platim vreo taxa sau impozit la timp pentru faptul ca nu avem bani, pentru fiecare zi suntem penalizati si amendati, pentru noi nu exista intelegere. Chiar nu se poate face nimic ?
Am primit raspuns la adresa trimisa la AJOFM Deva Hunedoara, am fost informat ca : ( Referitor la adresa dvs. nr……, prin care solicitati lamuriri privind subventionarea locurilor de munca…, conform art.85 din Legea nr. 76/2002 privind sistemul asigurarilor pentru somaj si stimularea fortei de munca , cu modificarile si complectarile ulterioare , va comunicam urmatoarele:
Conventia a fost inregistrata la AJOFM Deva cu numarul…. in luna noiembrie 2010 . Deoarece in anul 2010 resursele financiare ale agentiei, pentru subventionarea locurilor de munca au fost reduse, nu exista posibilitatea incheierii subventiei intre firma dvs. si agentie. In momentul in care AJOFM Hunedoara va dispune de fondurile bugetare necesare, solicitarea dumneavoastra va fi solutionata in cel mai scurt timp. Subventionarea locului de munca se va face 12 luni de la data incheierii conventiei. Va multumim pentru intelegere si colaborare.
Semneaza director execuriv, sef birou…)

Deci cererea a fost inregistrata.......dar la Agentia Simeria sefa a spus ca nu este inregistrata, cand am cerut numar de inregistrare a spus ca nu poate sa-mi dea...chiar si pentru alte acte depuse trebuie sa insist sa primesc un numar de inregistrare, consider ca asa este normal, altfel cum demonstrez ca am depus acte, oricum comunicarea lasa mult de dorit.
Va rog opinia dvs. referitor la raspunsul primit.
Multumesc.