avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 976 soluții astăzi
Forum Activitate valisox

Activitate valisox

buna ziua. problema mea e pe cat de lunga pe atat de complicata. pe scurt, sotia mea lucreaza ca dispecer la o firma de taximetrie din ramnicu valcea. acum cateva saptamani, unul dintre taximetristi care este si mana dreapta a patronului firmei de taximetrie, a inceput sa-i faca avansuri sexuale sotiei. fiind refuzat foarte clar de cateva ori acesta a inceput sa o ameninte ca o sa o dea afara din firma. in ultima saptamana a inceput sa faca tot felul de sesizari cum ca sotia nu isi face bine treaba, lucru complet neadevarat. in dispeceratul firmei exista camere de supraveghere care pot demonstra toate acestea. de vreo doua saptamani lucram si eu ca taximetrist la o firma care lucreaza sub brandul firmei "mama". proprietarul masinii pe care lucram m-a anuntat acum cateva zile ca nu mai pot lucra pe masina lui pentru ca a fost amenintat de respectivul taximetrist cu politia daca ma mai tine la firma. am incercat sa ma angajez pe alte masini dar am primit de la proprietarii masinilor acelasi rspuns: ca nu ma pot angaja pentru ca au fost amenintati. in randul taximetristilor se lauda si este cunoscut ca un apropiat al unor politisti. ce sa fac? am ajuns la capatul rabdarii. va multumesc
pe scurt, am cumparat o masina pe data de 1 iunie care nu avea rovinieta. dupa semnarea contractului de vanzare cumparare am plecat spre primul petrom si am cumparat o rovinieta valabila 1 an. pe chitanta sunt este trecut seria masinii. deasemenea este trecut numarul de inmatriculare si numele fostului proprietar. la cateva zile am schimbat certificatul de inmatriculare si numarul masinii. la 6 luni dupa :O am primit o amenda cum ca nu as avea rovinieta. amenda a venit prin posta, fiind surprins chipurile fara rovinieta de noile camere de pe DN7. pot face contestatie? oare daca schimb numarul masinii de 10 ori intr`un an trebuie sa cumpar 10 roviniete? #-odin cate stiu rovinieta este pentru masina si nu pt numarul de inmatriculare. am toate actele: contract vanzare-cumparare, copie certificat vechi, inclusiv chitanta rovinietei care este din aceeasi zi cu contractul de vanzare-cumparare. va multumesc