avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 502 soluții astăzi
Forum Activitate MIHAELAJURGEA

Activitate MIHAELAJURGEA

imi pare rau dar nu se mai accepta dispozitia de incasare pentru aport patron de mai bine de 2 ani este NEAPARAT necesar sa se taie chitanta pentru aceasta . Garda financiara da amenzi mari daca nu se intocmeste chitanta.
nu se accepta de catre garda financiara aceasta inregistrare , ei solicita chitanta cu creditare firma (5311=4551) si abia apoi plata furnizorului 401=5311, Neavand chitantier sau chitanta libera (intre timp au fost incasate facturi )in momentul in care apar facturi de furnizori achitate de catre patron am optat pentru inreg 401=462 anexand un decont de cheltuieli urmand ca atunci cand va fi disponibil in casa sa restitui banii patronului cu disp de plata .Doar ca nu am primit nici o lamurire de la alti colegi economisti sau contabili daca organele de control accepta sau nu aceasta inregistrare si daca se aplica amenda pentru folosirea ei.
Răspuns la discuția plafon de casa
nu mai exista plafon la casa dar nu stiu daca nu este necesara o casa de bani peste o anumita suma , deasemenea fact peste 10000 ron nu se platesc decat prin banca (nu se pot plati fractionat prin casa), platile si incasarile de la aceasi persoana juridica nu pot depasi 5000 ron.
Cat de gresita este inregistrarea platii facturilor prin inregistrarea 401 = 462 , avand in vedere ca societatea nu dispune de bani in (registrul) casa sau societatea este nou infiintata a facut achizitii de la furnizor dar nu are inca formulare cu regim special . Este neaparat necesar sa se taie chitanta reprezentand aport patron (creditare firma) si apoi plata furnizorului sau se accepta si inregistrarea facuta mai sus avand la baza deconturi de cheltuieli pentru operatia respectiva. In cazul in care este gresit cum se sanctioneaza?
merci pentru raspuns .era vorba de partea a doua a raspunsului conv de prest serv
reglementari legale privind conventia civila ,retinerile care se fac si modul de declarare;)