avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 805 soluții astăzi
Forum Activitate a234

Activitate a234

Intrebare catre Moderatori:
Exista un loc, O Institutie, o Autoritate in Romania care sa ofere un raspuns intrebarii mele ?
Va multumesc inca o data.
Cu stima, Gheorghe Bratu
Buna ziua,
Sunt pensionar din anul 1990 iar inainte de 1989 am beneficiat de reducerea impozitului pe salariu cu 50% pe baza acordarii Ordinului Muncii in 1965 prin Decret al Consiliului de Stat.
Intrebarea mea este daca in prezent mai pot beneficia de reducerea impozitului pentru pensia de varsta. Va multumesc.
Cu stima, Gheorghe Bratu.
Stiti, Asociatia de Proprietari are personalitate juridica, deci ar trebui sa sa supuna Codului Fiscal si / sau altor Legi Financiar Contabile din Romania.
Ca un exemplu, valoarea cheltuielilor cu intretinerea ptr luna Ianurie 2014 este in jurul a 150.000 lei. Cum se pot gestiona acesti bani in afara cadrului bancar ?
Multumesc.
Buna ziua,
Am deschis un topic referitor la inchiderea contului bancar Asociatiei de catre Presedinte / Comitet: "Cont bancar inchis la Asociatia de Proprietari" - Data post: Joi, 20 Februarie 2014, 10:50

Discutiile au intrat pe alt fagas iar eu nu mai am posibilitatea sa intreb din nou:
ESTE LEGAL CA O ASOCIATIE DE PROPRIETARI, avand personalitate juridica, SA FUNCTIONEZE FARA CONT BANCAR ?
Este OBLIGATORIE sau VOLUNTARA deschiderea unui cont bancar ?
Rog rezolvare urgenta !
Multumesc.
Aveti dreptate, unde vor tine fondurile de reparatii si incasarile ?
Referitor Adunare Generala, aceasta a avut loc in Dec 2013, chiar atunci cred ca a fost strecurat anuntul printre problemele care incinsesera spiritele.

Adica Asociatiile de Proprietari se supun doar prevederilor Legii 230?
Dar Codul Fiscal si celelalte prevederi financiare aplicabile persoanelor juridice nu le sunt opozabile ? Daca incasezi bani, trebuie sa ai cont bancar, asa mi se pare normal.
Domnule Adrian T. ce puteti comenta ? Multumesc.
Asociatia prin doamna administrator ne-a confirmat ca intradevar nu mai exista conturi deschise la nici o banca. Vom plati doar numerar. Chiar asa ?!
Probabil ca vom merge la Posta din cartier ca sa trimitem intretinerea prin mandat postal.
Multumim.

revin la subiect: este legal sa nu aiba cont in banca ? care este art din lege care sa ii oblige sa tina cont deschis ?
noi suntem proprietari, persoane fizice, dar nu stam in apartament. Pana anul trecut am platit intretinerea online. Acum din ianuarie banca ne-a anuntat ca Asociatia si-a inchis conturile. Sau contul in care viram banii. Asociatia este persoana juridica si am fi dorit sa stim daca este corect ce a facut. Pentru noi inseamna o alta deplasare, timp pierdut.
deci: exista sau nu exista o prevedere fiscala imperativa care sa oblige persoanele juridice sa aiba cont ? Multumim.
Asociatiile de Locatari, desi au cod fiscal, nu sunt asociatii lucrative, nu obtin profit.
In aceste conditii chiar exista un articolul de lege care sa oblige orice Asociatia sa detina cont la o banca din Romania ?
Plata online imi era la indemana. Asa, prin mandat postal, scutesc timp, dar tot trebuie sa merg la un oficiu postal.
Multumesc.
Asociatia de proprietari si-a inchis contul bancar.
Este legal sa nu aiba cont bancar?

Pana in Dec noi am facut plati online din cont personal, acum vom fi nevoiti sa ne deplasam pana la casieria Asociatiei, care se afla in alt cartier.

Va rugam un raspuns, este aiurea sa pierdem 1-2 ore pe luna doar ptr a achita o intretinere.

Multumim.
Si la noi in scara este o aceeasi situatie: 6 sau 7 proprietari, din totalul de 15 doresc sa renunte la repartizarea caldurii prin citirea repartitoarelor.
- Ma intereseaza daca Veteran5 a obtinut un raspuns de la firma care a montat repartitoarele: contractul se va rezilia pe motiv ca nu mai este indeplinit procentul de 20% cf Ordin ANRSC ?
- Ori poate ca in acest caz firma nu va mai putea sa faca un calcul corect al repartizarii caldurii intre cei cu repartitoare si cei fara repartitoare (procent aprox 50% - 50%)?
- Este foarte adevarat ca noi, ceilalti 7-8, suntem pensionari si persoane cu venituri modeste si am tinut caloriferele inchise anii trecuti si am platit putin; din acest motiv, acum dupa aplicarea Ord 343 plata caldurii le-a crescut si mai mult. Imi este frica de o eventuala revenire la calcul pausal.