Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Discutie la care LIPSESC butoanele \\"Raspunde\\" si ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Discutie la care LIPSESC butoanele "Raspunde" si "Citeaza" !

Buna ziua,
Am deschis un topic referitor la inchiderea contului bancar Asociatiei de catre Presedinte / Comitet: "Cont bancar inchis la Asociatia de Proprietari" - Data post: Joi, 20 Februarie 2014, 10:50

Discutiile au intrat pe alt fagas iar eu nu mai am posibilitatea sa intreb din nou:
ESTE LEGAL CA O ASOCIATIE DE PROPRIETARI, avand personalitate juridica, SA FUNCTIONEZE FARA CONT BANCAR ?
Este OBLIGATORIE sau VOLUNTARA deschiderea unui cont bancar ?
Rog rezolvare urgenta !
Multumesc.
Va poate obliga cineva sa deschideti cont intr-o Banca?NU...Este preferat sa aveti pentru a va putea achita mai usor facturile catre prestatorii de servicii, dar daca vreti sa mergeti la casieriile acestora nu este nici o problema...mergeti!
Stiti, Asociatia de Proprietari are personalitate juridica, deci ar trebui sa sa supuna Codului Fiscal si / sau altor Legi Financiar Contabile din Romania.
Ca un exemplu, valoarea cheltuielilor cu intretinerea ptr luna Ianurie 2014 este in jurul a 150.000 lei. Cum se pot gestiona acesti bani in afara cadrului bancar ?
Multumesc.
Nu este o problema de ordin tehnic. Discutia a fost blocata de moderatorii sectiunii pentru ca deviase mult de la intrebarea dvs.

Acest topic va fi mutat din Probleme in site in Asociatii de proprietari.