avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 609 soluții astăzi
Forum Activitate claudiasubotin

Activitate claudiasubotin

Răspuns la discuția Renunțare la judecată
Vă mulțumesc mult pentru răspuns.
Răspuns la discuția Renunțare la judecată
Vă mulțumesc frumos, doamnă avocat!
Răspuns la discuția Renunțare la judecată
Mi-ar fi util dacă aș depune separat de cerere o motivare pentru acțiunea de renunțare?
Mulțumesc frumos!
Răspuns la discuția Renunțare la judecată
Vă mulțumesc pentru răspuns.
Dacă îmi permiteți, încă o singură întrebare. Trebuie să prezint instanței o motivare pentru acțiunea de renunțare? În exemplul de formular care se găsește pe internet pentru îndrumare, nu apare o astfel de opțiune.
Încă o dată vă mulțumesc.
Am deschis o acțiune în contencios la Judecătoria de sector. În prezent suntem în faza în care eu am depus cererea de chemare în judecată și am primit întâmpinarea din partea apărătorului celeilalte părți, împreună cu citația cu data primei înfățișări. Aș vrea să renunț la judecată înaintea termenului primei înfățișări, adică 7 aprilie 2022.
Va fi nevoie de acordul celeilalte părți, având în vedere stadiul în care a ajuns demersul meu?
Vă mulțumesc.
Răspuns la discuția Încetare tutelă
Stimate domnule Adrian Albu, va multumesc mult.
Răspuns la discuția Încetare tutelă
Stimata doamna Nicoleta Cristina Romascanu, va multumesc mult.
Răspuns la discuția Încetare tutelă
Domnule moderator gi-jane2, va multumesc mult.
Răspuns la discuția Încetare tutelă
Domnule Adrian Albu,
La stabilirea tutelei, ultima Instanță care a dat Hotărârea definitivă a fost Instanța Tribunalului Municipiului București, care și-a asumat rolul de Instanță de tutelă.
În opinia dumneavoastră, ar trebui să mă adresez acestei Instanțe, sau Instanței Judecătoriei Sector 3, a cărei primă Hotărâre a fost atacată cu recurs de către Autoritatea Tutelară Sector 3?
Aș putea invoca Art 156, alin 1, din Noul Cod Civil, care spune „ (1) Tutela încetează în cazul în care nu se mai menține situația care a dus la instituirea tutelei, precum și în cazul morții minorului.
Jurisprudență” ? Am putea considera faptul că minorul, în speța prezentată de mine, ar putea fi persoana intimată?
Iau în calcul faptul că în cauzele civile mă pot reprezenta singur.
Vă mulțumesc.
Răspuns la discuția Încetare tutelă
Am renuntat la dreptul de mostenitor in baza legii care imi ofera acest drept, printr-o declaratie data in fata Notarului public si legalizata. Nu mai exista alti mostenitori in line directa. În somație este vorba despre achitarea taxei de salubritate pe anul 2020. Mulțumesc.