avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1902 soluții astăzi
Forum Activitate qwertyu2010

Activitate qwertyu2010

Salut Bogdan,

Eu tocmai am aflat ca sunt in aceeasi situatie ca si tine. Ai reusit sa rezolvi ceva?
Răspuns la discuția PFA radiat
Sunt in aceeasi situatie, cu PFA (pe norma de venit) radiat in iunie 2010.

Tocmai am fost la ORC si am obtinut certificatul, urmeaza sa il duc pana la ANAF.

Fiind in necunostiinta de cauza, mi-am continuat activitatea dupa data radierii, adica am emis si incasat facturi. Ce se intampla cu aceste facturi si incasari?

Pur si simplu, PFAul va fi scos din evidenta finantelor dupa ce voi depune certificatul constatator, sau trebuie sa ma astept la alte surprize din partea lor?

Intreb pentru ca statutul acelor facturi nu imi este prea clar (va avea statul alte pretentii de impozit asupra lor pe langa norma de venit?). Pe de alta parte acelasi stat a continuat sa imi incaseze impozit pe norma de venit, desi avea cunostiinta ca PFAul fusese radiat.

Marea majoritate a facturilor au fost emise pentru clienti din SUA, deci nu ma astept ca ei sa aiba probleme.
jester a scris:

fie din calculator si printat


Ok, atunci o sa incerc prima data cu unul printat. Exista alta cerinta pe langa faptul sa aiba aceleasi coloane ca si cel scris de mana?
Salut jester, si multumesc foarte mult pentru raspunsuri.

Revin cu inca 2 intrebari:

a. Am inteles ca este nevoie de un registru de incasari si plati (nu mi se pare prea clara legea in directia asta pentru PFA pe norma de venit, dar asa au zis la finante, deci ce sa faci?). Este necesar caietul scris cu pixul, sau exista o forma electronica acceptabila? Intreb pentru ca am tinut evidenta doar electronic, in caz ca este nevoie de caiet va trebui sa il sciu pe ultimii 5 ani - banuiesc ca nu ar fi multumiti cu 2010, anul in care s-a facut depasirea, la control.

b. Daca voi depune declaratia in dec, sau pana pe 10 ianuarie, voi deveni platitor de TVA de la 1 feb. Apoi va veni controlul la un moment dat. Pana atunci se vor tot aduna dobanzi si penalizari. Daca tot este sa ma declar, este posibil sa imi fac un 'auto denunt' si sa platesc suma inainte sa vina un control?
- 24% din facturile emise in Romania, din pacate imi este clar, asta e

- amenda, aveti idee, ca range pe unde se poate situa? Banuiesc ca va fi acceasi maine sau la anul

- dobanzile si penalizarile vor fi calculate pentru fiecare factura de la data incasarii pana la data platii tva? Sau de la data efectiva a inregistrarii in scop de tva? Sau de la data controlului? Din nou, aveti idee pe unde se invart aceste penalizari / dobanzi?

Incerc sa imi dau seama care este suma in plus, in cazul nedeclararii, in eventualitatea unui control versus declarare acum.
Salut,

Am un PFA pe norma de venit, neplatitor de TVA, servicii software.

- am avut incasari din Romania pana in octombrie
- incepand din octombrie, am avut incasari doar din SUA
- am depasit plafonul de 35.000EUR in iunie, deci ar fi trebuit sa declar pana in 10 iulie si sa fiu platitor de TVA incepand din 1 august

In cazul in care ma inregistrez acum ca platitor de TVA inteleg ca in urma unui control mi se v-a cere plata retroactiva a valorii TVA pe care ar fi trebuit sa o incasez.

Intrebari:

- suma TVA care mi se poate cere este = 0.24 * suma facturilor emise pentru clienti din Romania incepand cu 1 august ?
- nu pot sa intre in discutie facturile emise pentru clienti in SUA, deoarece pe acestea oricum nu ar fi trebuit sa incasez TVA. Corect?
- exista alte sanctiuni aplicabile pe langa plata retroactiva a TVA? Presupunand ca nu mai facturez in Romania sau UE deloc, daca ma declar platitor de TVA peste un an voi avea mai mult de platit decat daca ma declar acum?

Multumesc