avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1023 soluții astăzi
Forum Activitate Espe

Activitate Espe

@freeelis: haha! ai vazut tu vreo amenda trimisa de Casa de pensii catre ITM??? fi serios? In cazul meu, ITM-ul a spus fostului meu angajator ca el e vinovat pt ca a cerut cartea mea de munca de la ITM dupa ce mi-a inchis-o :))) si bietul ITM nu apucase sa o scaneze! Alta ineptie.
Vreti sa stiti cum s-a rezolvat? cu spaga, evident, la o angajata a casei de pensii, care a luat cartea de munca, bagat-o in cutia "noiembrie" cu carti de munca pt scanat si dupa 1 febr e gata.
Va multumesc mult pentru raspunsuri! Incerc sa discut din nou cu RU ...
Am fost la vechiul angajator, a luat CM si s-a dus la casa de pensii, dar nu a putut-o lasa (nu i-a primit-o) pt ca nu mai lucrez la el si CM e inchisa. La pers fizice nu mi-o primeste pt ca acum sunt angajata la o firma. firma noua nu vrea sa o ia si sa o duca la Casa de pensii ca sa nu primeasca amenda. Dar de ce sa primeasca noua firma amenda? pana la 30.11 am lucrat la altii...
ca la nebuni!
Tu nu poti lua o dovada de la Casa de pensii ca e acolo CM a ta si sa o dai la Somaj?
Buna ziua!
Cartea mea de munca nu a fost scanata pana la data de 30.11.2010 desi a fost tinuta de ITM si ar fi trebuit sa trimita la scanat toate cartile de munca ale firmei pt care am lucrat pana la 1.12.2010. Incepand cu 2.12.2010 lucrez la o alta firma care nu vrea sa-mi primeasca CM pe motiv ca e nescanata si daca ar duce-o la scanat ar plati amenda 1500 ron. E legal sa nu-mi accepte cartea de munca noul angajator? mie mi se pare un abuz. Nu vad de ce noul angajator ar primi amenda pt nescanare cand CM mea nu a fost la el pana la 30.11, ci dupa. Si nici nu inteleg de ce sa ma duc eu cu CM la Casa de pensii la scanat, ca persoana fizica, din moment ce sunt deja angajata la o firma.

va multumesc anticipat pentru ajutor!