avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1385 soluții astăzi
Forum Activitate baciucristian

Activitate baciucristian

va multumesc
Buna ziua,

As dori un raspuns va rog
Cate locuinte poate refuza un chirias al Primariei? Trebuie sa fie recazati in alta locuinta pentru ca, casa este cu risc seismic grad 1 si urmeaza a fi demolata. Chiriasul a refuzat deja 3 locuinte, motivand ca nu are suficienti bani pentru chirie la alta locuinta (bloc).
Casa este 70% propietate personala (a unei matuse) si 30% a Primariei.Matusa doreste sa demoleze casa, Primaria de 6 ani nu a reusit sa-l recazeze pe chiriasi.

Un sfat va rog!
Va multumesc
Va multumesc pentru raspuns.

Se poate intenta proces pentru nesiguranta imobilului? Ca pune in pericol locatarii acestui imobil?
Sau care ar mai putea fi motivele pentru care poate da in judecata primaria?
Va multumesc anticipat.
Buna ziua.
Revin cu problema...
Un sfat va rog.

In anul 1999 matusa mea a cumparat casa in baza legii 112/1995. Casa are parter si demisol. In proportie de 70% casa este propietatea matusii. La demisol mai locuieste o familie de chiriasi ai primariei. In urma expertizei tehnice efectuate, casa este cu rism seismic grad 1 si trebuie demolata. Matusa vrea sa faca alta casa pe teren. Primaria de 6 ani o amana afirmand ca chiriasii refuza sa se mute pe motiv ca nu au bani pentru o locuinta la bloc. Ei refuzand in ultimul an (2010), 2 locuinte.
Dat fiind faptul ca imobilul (dupa cum reiese din expertiza tehnica), este intr-o stare iminenta de autodemolare (autoprabusire) , ar putea da in judecata primaria? Care ar fi calea legala?


Va multumesc
Răspuns la discuția Uzucapiune - Se poate?
Va multumesc domnilor avocati!
Răspuns la discuția Uzucapiune - Se poate?
Sa inteleg ca odata ce a platit si plateste chirie la primarie pe terenul-curte nu se mai poate uzucapa...? Daca avea terenul-curte de la fostul propietar fara a plati chirie la primarie se putea, chiar daca nu mai are zdelca? Mentionez ca nu are contract de inchiriere pentru curte, ea plateste doar sub forma unui bon, chitanta.
Sunt inca confuz...
Va multumesc

Răspuns la discuția Uzucapiune - Se poate?
Sorina Tusa a scris:

Daca are un titlu, respectiv un contract de inchiriere de la adevaratul poprietar, nu poate uzucapa.

Va multumesc pentru raspuns.
Ea spune ca a existat candva un propietar care i-ar fi lasat cu o zdelca terenul, respectiv gradina de pe langa casa, dar acea zdelca nu mai exista.Inca sunt in viata acei martori.Sunt sanse pentru uzucapa?
Multumesc!

Buna ziua. Poate ma ajutati va rog cu urmatoarea problema.
O matusa locuieste din anul 1975 intr-o casa nationalizata. In anul 1999 a cumparat casa in baza legii 112/1995. Casa are parter, demisol si curte. In proportie de 70% casa este propietatea matusii. La demisol mai locuieste o familie de chiriasi ai primariei. Casa este cu rism seismic grad 1. I s-a spus de la primarie ca o sa-i recazeze. Spatiu locativ ramas liber (o camera si un hol de 40mp) in urma recazarii chiriasului urmand a i se concesiona sau vinde matusii, cel putin asa i s-a spus de catre viceprimar. Mentionez ca matusa mea vrea sa demoleze casa pentru a-si face una noua. Curtea din fata casei nu este comuna, in spatele casei, da. Ea plateste chirie la primarie pentru curte.
Intrebarea mea este daca poate da in judecata primaria pentru uzucapiune pentru curte, pentru terenul de pe langa casa. Care ar fi sansele concrete de reusita?
In ceea ce priveste casa, spatiul locativ ramas liber ce se poate face pentru a intra in propietate?
Va multumesc

Va multumesc pentru raspuns.
Buna ziua,
As dori daca un mic ajutor din partea dvs va rog.
Mi s-a facut un, citez "proces verbal de constatare a abaterilor de la normele de utilizare/exploatare a resursei de apa de suprafata", prin care ma sona ca in termen de 30 de zile sa platesc 800 ron. Mentionez ca am un lac in administrare pe societate. Am platit doar o parte din suma, respectiv 200 ron.Intrebarea mea este, ma pot da in judecata pentru a plati suma restanta? Nu detin in propietate casa, masina, sau teren.Nu am nici o sursa de venit.Am renuntat la acel lac care-l aveam in concesiune.
Va multumesc anticipat