avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 522 soluții astăzi
Forum Activitate fleuresdelune

Activitate fleuresdelune

Răspuns la discuția plangere contraventionala
nu este un proces verbal de constatare a contraventiei si de aplicare a sanctiunii, este vorba de plangere contraventionala fata de un proces verbal de constatare a conditiilor igienico-sanitare in baza caruia s-a emis decizie de suspendare temporara a activitatii...intre timp, s-a emis, la solicitare, si decizie de reluare a activitatii
Răspuns la discuția plangere contraventionala
Care este baza legala? Ordonanta 2 stabileste conditii doat pt proces verbal de constatare a contraventiei si aplicare a sanctiunii.
In plus, decizia a fost emisa iin iunie 2014 si contestatia a fost depusa acum
Buna ziua,
va rog sa-mi spuneti daca se poate formula plangere contraventionala impotriva unui proces verbal de constatare a conditiilor igienico-sanitare in baza caruia s-a emis o decizie de suspendare temporara a activitatii unui obiectiv?
Am 48 ani, nascuta in martie 1965 si lucrez din 1983,respectiv 30 de ani vechime fara intrerupere.Cand pot sa ma pensionez anticipat si in ce conditii?
In ce conditii pot cetatenii turci sa locuiasca si sa obtina rezidenta in Romania?
Pot cetatenii straini din tari non Euro sa cumpere proprietati in Romania( case, apartamente)?
Incasarea sanctiunilor nu se realizeaza la nivelul institutiei,ci la primariile de domicliu pentru persoane fizice,respectiv administratiile financiare unde au domiciliu fiscal persoanele juridice..Acolo alte probleme.; De exemplu, am primit de curand o chitanta de plata a unei sanctiuni in care numele meu ,ca inspector, era trecut la rubrica ,,am incasat de la....." sau cand formularul prevedea in mod expres posibilitatea achitarii a jumatate din minimul amenzii stabilite, ei nu voiau sa incaseze pentru ca nu aveau rabdare sa citeasca tot.Asadar......greu de gasit o solutie.Intr-adevar,vom comunica Ministerului.
Multumesc!
consilierul juridic al institutiei a raspuns intrebarii noastre intr-o maniera care nu ne ajuta;mai exact,legea se aplica,nu se comenteaza;asadar, no coment!
Sunt functionar public cu atributiuni de control; De curand, s-a aprobat prin ordin de ministru formularul-model pentru procesul-verbal de constatare a contraventiilor utilizat in activitatea de control din domeniul sanatatii publice care nu prevede posibilitatea achitarii pe loc sau in 48 de ore de la primire/luare la cunostinta a jumatate din minimul amenzii stabilita.HG 857/2011 nu prevede aceasta posibilitate(de a achita jumatate din minim), dar utilizam acest proces verbal si pentru aplicarea sanctiunilor conform altor acte normative(exemplu HG 1197/2002 referitoare la materiale in contact cu alimentul,etc) care prevad in mod expres posibilitatea achitarii a jumatate din minimul amenzii.Cum insa formularul model nu contine aceasta prevedere,iar inspectorul nu poate modifica prin adaugare/stergere formularul, cum se procedeaza legal?
DSP nu controleaza numai domeniul aliment.