Forum Discuţii juridice Paşapoarte, cărţi de ... Drept de sedere in Romania pentru cetateni turci
Discuție deschisă în Paşapoarte, cărţi de identitate, acte de stare civilă - formalităţi, obţinere, probleme

Drept de sedere in Romania pentru cetateni turci

In ce conditii pot cetatenii turci sa locuiasca si sa obtina rezidenta in Romania?
Va pun un link cu OUG 194/2002 actualizata, acolo gasiti informatiile de care aveti nevoie.
In functie de scopul in care solicita viza de lunga sedere conditiile pot fi diferite - vedeti art. 24:
[ link extern ]
De la art. 41 incepand sunt explicate conditiile pentru fiecare tip de viza.