avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 865 soluții astăzi
Forum Activitate euangy

Activitate euangy

Buna ziua, sunt asistenta medicala si as dori sa-mi dati un raspuns corect juridic, in litera legii, fara drept de interpretare. Articolul 35 din codul muncii adnot.4,- admite cumulul de functii in interiorul aceluiasi angajator. Acelasi art 35 - adnot.8,spune ca: din textul art. 35 alin. (3) pare să rezulte că nu este admisibil cumulul de funcţii la acelaşi angajator. Mentionez ca am PFA depus la dosarul meu din luna ianuarie, este o lipsa acuta de personal medical calificat, am acumulat peste 100 ore suplimentare, se aduce personal medical din afara platit cu ora, care ajung sa castige la fel, sau mai bine decat angajatii de drept ai spitalului. Pe turele de noapte, personalul spitalului lucreaza pe 2 sectii, fara a fi recompensati legal in vreun fel, iar cei adusi din afara si platiti cu ora sunt scutiti de acesta munca suplimentara. Este legala aceasta situatie? Ne-au luat din salarul de incadrare, ne-au luat sporul de ture (desi lucram in ture), nu ne-au platit sambetele si duminicile (desi le-am lucrat), acumulam ore plus care nu se platesc oricum si nici libere nu primim, ca nu se poate datorita lipsei de personal. Va rog sa-mi spuneti, daca este legal, sa fim si noi angajatii spitalului acceptati cu PFA si platiti cu ora la acelasi angajator, pentru o alta jumatate de norma sau ore in plus de munca (la fel ca cei cu PFA din afara)? Va rog frumos, sa-mi dati un raspuns concret si adevarat, in litera legii, pe care sa-l pot sustine la nevoie. Va multumesc!
Buna ziua, intr-adevar era vorba de 2 situatii de servici diferite in ceea ce priveste timpul liber legal intre turele de lucru; a)cea cu norma intreaga la un angajator si jumatate de norma la alt angajator si b) cea cu norma intreaga si inca o jumatate de norma(timp partial) la acelasi angajator (spital) dar pe alta sectie - nu era vorba de ore suplimentare asa cum gresit ati inteles. Si in conditiile in care as lucra cu norma intreaga la un angajator si jumate de norma la alt angajator, nu reprezinta o ilegalitate daca nu se pastreaza acele 8 ore de pauza intre ture? Si sa inteleg ca acele 8 ore de pauza, sunt obligatorii doar la tipul de servici medical de o norma si jumatate la acelasi angajator? Va rog sa-mi argumentati raspunsurile in litera legii.
Va multumesc frumos!
Buna ziua, sunt asistenta medicala si as dori sa stiu, care este perioada de timp liber legal care trebuie pastrat intre turele de servici,situatie in care am o norma intreaga la serviciul de ambulanta si o jumate de norma pe o sectie din spital. De asemenea,as dori sa stiu si daca aceasta perioada te timp liber intre turele de lucru difera, in conditiile in care as avea o norma intreaga pe o sectie la spital si o jumatate de norma, pe o alta sectie tot la acelasi spital (angajator). Va rog frumos sa specificati si legea care reglementeaza perioada legala de timp liber/zi intre 2 ture de lucru, in ambele cazuri.
Va multumesc anticipat!
Sunt asistenta medicala cu norma intreaga pe o sectie si as dori sa stiu, daca pot lucra cu inca o jumatate de norma pe alta sectie, in aceasi institutie. Mentionez ca sunt angajata pe perioada nedeterminata si am o vechime in munca de aproape 17 ani. De asemenea, va rog sa-mi comunicati ce lege reglementeaza aceasta posibilitate.
Va multumesc.