avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 826 soluții astăzi
Forum Activitate lidia00

Activitate lidia00

pe mine nu ma deranjeaza sumele pe care ar trebui sa le platesc desi pentru gaze se plateste foarte mult si pe timp de vara, eu am adus la cunostiinta presedintei de asociatie si dansa a luat o decizie, buna sau rea nu sunt eu in masura sa decid, doar ca unii nu se pot obisnuii cu ideea si incerc sa gasesc o modalitate sa-i potolesc pt ca nu fac nimic ilegal si nici nu ma pretez la 50 ron in plus daca intr-adevar se depasesc zilele permise lucru pe care inca o data l-am semnalat si presedintei si dansa a decis!Situatia le-a fost explicata dar se pare ca nu ai cu cine !X-(
multumesc pentru mesaj!la noi e o situatie mai delicata in asociatie,suntem 3 blocuri intr-o zona cu case si administratorul asociatiei nu mai este,acest serviciu este indeplinit de presedinte,el face si treaba administratorului.presedintele cunoaste situatia,el locuind la scara alaturata, si chiar m-am oferit sa tin un pontaj daca se poate spune asa si a spus ca nu e nevoie.Nu s-a intamplat pana akum sa depasim 15 zile pe luna dar in fiecare luna el este acasa aproape in fiecare weekend,pot acestia cere trecerea lui la intretinere in aceste conditii?inteleg curiozitatea proprietarilor dar acest lucru le-a fost explicat nu odata si le-a fost aratata si cererea prin care solicit scoaterea de la intretinere si nu inteleg de ce nu inceteaza!!
e normal sa insiste atat?ce pot face legal sa stopez fenomenul?ma ajuta acea adeverinta de la locul de munca a sotului?
multumesc pentru raspuns! Deci sa inteleg ca seful scarii n-are nici o treaba sa impuna nr de persoane el sesizeaza comitetul si acesta decide in functie de situatie!
Buna ziua !Am si eu o problema,noi ca familie suntem4 dar sotul meu lucreaza pe tir in tara si vine in weekend-uri acasa ,uneori vine de vineri dupa amiaza sau seara si pleaca luni dimineata ,uneori marti in funtie de mai multi factori care influenteaza acest lucru!in luna mai pe 22 m-am internat in urma unui accident casnic copii fiind luati de catre mama la ea acasa.2 zile mai tarziu ( 24vineri) ajunge si sotul meu acasa acesta ramanand acasa pana luni 27mai,dupa care de luni a avut curse scurte si a fost acasa doar noaptea.tot in urma acestor curse scurte a fost acasa pana pe 9 iunie ,acesta ajungand seara pe la 18-19!ACESTE ZILE SE CUMULEAZA SAU SE CALC SAPTAMANA DIN MAI IN LUNA MAI SI CEA DIN IUNIE IN LUNA IUNIE?Dna adm cunoaste situatia ,stie despre ce este vb si am convenit sa trecem 1 luna pe an 4 pers in loc de trei pentru lunile in care se depasesc nr de zile permise cu 1 max 2. E CORECT?problema este seful scarii care nu mai are loc de noi ,de cand l-am scos pe sot de la intretinere (cu cerere scrisa)n-are somn noaptea ca nu suntem trecuti 4!Impreuna cu dna adm am hotarat sa aduca sotul o adev sau ceva care sa ateste ca e plecat mai tot timpul si impreuna cu legea care da voie unei pers sa loc timp de 15 zile pe luna fara sa plateasca intretinere sa mergem la resp "domn" sa-i dam un pic peste nas,domnul a facut nenumarate plangeri verbale ultima a fost scrisa dar nu cum trebuie si pur si simplu o bucata de hartie scrisa cu creionul,nu a facut o declaratie in adevaratul sens al cuvantului!a scris ceva de genu "sa-i treceti 4 ca sunt 4 la apartamentulX,intrebati pe toata lumea"CE EFECT ARE CEEA CE DORIM SA FACEM ASUPRA ACESTUI "DOMN"SI CE AR TREBUI SA FACEM CA SA FIE CORECT SI SA NE LASE IN PACE(domnul si cu inca o persoana sunt singurii care au o probleama cu noi,"intampaltor sunt rude")!
VA MULTUMESC ANTICIPAT!!!
multumesc din suflet!
deocamdata nu se pune problema sa locuiasca cu noi,dar daca am inteles eu bine ca nici el nu poate vinde fara acordul nostru.ne poate da afara din casa?
multumesc frumos!
Buna ziua!Zilete trecute ne-am cumparat un apartament,acesta a fost achitat de catre socrul meu,apartamentul e trecut pe numele nostru.La recomandarea notarului socrul meu a trecut abitatie viagera pe o camera vanzatorul fiind de acord cu aceasta.Mentionez ca in contract nu sunt alte clauze de intretinere sau altele si socrul meu nu are adresa din buletin acolo si nici nu locuieste cu noi.Ma afecteaza abitatia viagera si in ce fel?suntem sau nu proprietarii apartamentului,ce drepturi avem asupra apartamentului? Va rog ajutati-ma sa inteleg ce se intampla!!!!!
sunt in concediu de crestere a copilului pana la 2 ani,primesc indemnizatie,concediul inceteaza in 21 ian 2011 ,sunt insarcinata in 4 saptamani,dupa data de 21 ian revin la locul de munca pana la jum lui august2011 cand urmeaza sa nasc cel de-al doilea copil .in aceste conditii mai primesc indemnizatie pentru bebe2?sunt obligati patronii sa ma primeasca la locul de munca de unde am intrat in ccc?va rog sa-mi raspundeti.va multumesc anticipat!