avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 657 soluții astăzi
Forum Activitate pnaitmihaela

Activitate pnaitmihaela

Multumesc ptr raspuns, imi mai puteti spune va rog daca in situatia in care ma aflu ma pot incadra ca si coproprietar?

Multumesc!
Buna ziua,

Imi puteti spune va rog cu ce data intra in vigoare noua lege a terenurilor? Si in plus am o situatie pe care nu stiu cum o pot rezolva, daca ma puteti ajuta va rog; am incheiat un antecontract pentru 16000 mp teren extravilan din totalul de 24000 mp care erau in titlul de proprietate, urmand ca pentru ceilalti 8000 de mp sa inchei antecontract dupa ce se rezolvau niste pb legate de mostenire. Intrebarea este daca acum se schimba legea eu ma pot incadra ca si coproprietar, deoarece din parcela de 2.4 ha eu am antecontract pe 1.6 ha? Sau trebuie urmata procedura din noua lege?

Multumesc!
Răspuns la discuția fals in calitatea de girant
Multumesc frumos pentru raspuns, as vrea sa va mai intreb, deoarece nu am trecut niciodata prin asa ceva si nici nu am cunostinte juridice, unde as putea sa depun plangerea penala si daca exista un model tip de plangere.

Multumesc!
Buna ziua,

Ma aflu in mijlocul unei mari probleme si am nevoie de un sfat daca se poate. Am fost rugata in decursul anului trecut de o colega sa o girez pentru un credit la o banca si drept urmare am solicitat o adeverinta de salariu de la institutia unde lucrez. I-am dat colegei adeverinta si aceasta mi-a spus dupa 2 zile ca nu a fost aprobat creditul din diferite motive. In urma cu 2 luni am primit o instiintare acasa ca aceasta nu si-a achitat ratele si ca trebuie sa platesc eu, iar in urma cu 2 sapt am primit instiintare ca mi se va pune poprire pe salariu deoarece figurez ca girant in cadrul dosarului de credit facut de aseasta. Am solicitat de la banca copia dosarului de credit si am sesizat ca toate semnaturile in afara de cea de pe cererea de credit sunt falsificate de catre aceasta. Drept urmare intrebarile mele sunt: Ce pot face sa fiu scoasa din acel dosar de credit? Cui ma pot adresa pentru a face o expertiza grafoscopica si daca acesta imi ajuta cumva? Si ce pot face ca sa suspend poprirea pe salariu?

Multumesc!