avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 646 soluții astăzi
Forum Activitate romausrl

Activitate romausrl

Buna seara,

In seara aceasta am fost pus intr-ó situatie urata, un autobuz ratb era sa ma loveasca cu buna vointa soferului aflat la volanul lui, asta daca nu "sarem" intr-un mare maldar de zapada. Idee e ca eram pe strada ( nu trecere de pietoni ) dar trotuarul era blocat de malderele de zapada, nu era accesibil. La "intalnirea" cu autobuzul soferul a oprit mastodonul si mi-a facut semn sa ma grabesc, dar apoi s-a razgandit si pur si simplu a vrut sa dea intentionat peste mine fara ca eu sa-i reprosez ceva. A trebuit sa sar in acel maldar de zapada aflat pe marginea strazi ( fost trotuar acum acoperit cu mormane de zapada ) pt ca riscam sa fiu lovit, sau calcat pe picioare ..
Vreau sa-l reclam pe nesimtitul de sofer ce se afla la volan, am mers la biroul de informatii RATB aflat in statia Piata Presei Libere, acolo s-a intamplat si incidentul, dar domnii de acolo nici nu au vrut sa auda, m-au trimis la plimbare, idee e ca eu vroiam sa aflu numele soferului nu sa fac reclamatie la ei pt rea conduita.
Stiu linia pe care circula ( 304 ) dar si nr rabt incris pe el, ora. Mentionez ca exista chiar si o camera de supraveghere a circulatiei in acea zona, dar nu cred ca era indreptata spre locul incidentului, dar sigur a observat autobuzul cand a trecut pe ROSU la semafor pt ca am alergat dupa el, sa "pun mana" pe sofer, imi pierdusem logica pe moment, va dati seama eram socat.

Am sunat apoi la brigata rutiera bucuresti pt a cere informatii cum sa procedez, domnul de acolo m-a indrumat sa merg la sediul lor, sa fac o plangere, pt ca daca fac o sesizare telefonica risc sa nu fie luata in considerare, dar daca e scris e altceva. Dar stiti cum e cu politia, nu prea baga in seama astfel de situatie daca nu exista "tupeu" din partea reclamantului sau daune, incalcari grave de lege.

Ce ma sfatuiti sa vorbesc? In afara de conducere preventiva sau ceva asemnea, mentionez ca nu am fost lovit, nu am martori nu am nimic ca a vrut sa ma loveasca.

Maine as dori sa merg sa fac plangere scrisa impotriva lui.
Buna seara,

Sunt complet confuz, am 22 ani iar recent mi-am infiintat o firma ( prestari servicii - caen: 8299 )
La inregistrare am solicitat sa nu fiu platitor de TVA iar impozitul sa fie de 3% pe profit. ( e nevoie de 1 angajat in minim 60zile pt. ca altfel trece pe 16% ... )

Astazi am mers la ITM pt. a solicita eliberarea unei parola pt. REVISAL , domnul de acolo foarte "politicos" mi-a spus ca e posibil doar dupa prima angajare inregistrata. M-a pacalit cu HG 500/11 , si ca asa e facut sistem-ul .. bla..bla..bla ...

Dar pt. a folosi sistem online e nevoie sa depun 150 la ANAF , doamna de la ANAF mi-a spus ca am nevoie de semnatura digitala. Chiar vechea semnatura cu pix-ul nu mai e acceptata?

Iar pt. declaratia 010 am inteles ca e nevoie sa o depun tot dupa prima angajare.

Maine merg pt. a imi elibera o semnatura digitala, oare pot solicita parola pt revisal intr-un format electronic? dar 150 pot sa-l depun electronic, dar 010?
Pentru depunere documente, angajari pot sa-i instrainez semnatura electronica contabilului sa se ocupe el?

Mentionez ca am termen pana pe 29 sa-mi rezolv angajare si depunerele acestea .. pt ca altfel nu mai pot beneficia de impozitul pe profit de 3%.
Iar timp de umblat in fiecare zi din "poarta in poarta" nu am, din cauza programului la munca, firma avand sediul social intr-un alt judet la 200km.

Cum ma sfatuiti sa scap de o noua deplasare, sau daca o fac sa termin totul intr-o zi, si totodata sa ma incadrez si in timp ( pana pe 28.ian ) Daca mi-ati oferi mici pasi ar fi mult mai simplu pt. mine.

Va multumesc anticipat,

Cu respect,
Marius Chiriac
Buna ziua,

Doresc sa-mi inregistrez o firma exclusiv pentru prestarii servicii (antreprenoriat magazin), dar inca sunt in ceata referitor la SRL-debutant.
O sa am decat un angajat si acela full-time ar mai exista posibilatea de a angaja un al doilea part-time, dar nu cred ca-mi va permite bugetul; din cate am citit eu pentru a beneficia de SRL-d ar trebui sa am 2 angajati pt. 3 ani sau conditia aceasta este doar daca solicit acei bani ue ( 10.000EUR ).
Ca intreprinzator debutant as avea cateva facilitati legate de taxele la stat pentru angajati ceea ce m-ar ajuta foarte mult acum fiind la inceput.

Am mai auzit un zvon cum ca daca as opta pentru cei 10.000EUR as putea sa-mi platesc "garantia" pusa pentru preluarea magazinului si plata fizica a angajatilor, e posibil ?

Ce ma sfatuiti sa aleg SRL sau SRL-deputant, ce as risca daca as merge pe SRL-d ?

Multumesc,

Cu stima,

Marius C.
Răspuns la discuția Rog suport online teoretic
pai din cate am inteles io din "felicitare" trimis de ei, m-ar fi judecat deja, iar acum urmeaza sa ma execute silit :( au trecut 2ani d atunci
Buna seara,

In primul rand doresc sa va urez numai de bine in noul an, multa sanatate si succes pe plan profesional.

Reintors recent in Romania, am regasit in cutia postala, pe langa alte sute de reclame, si o "somatie executare silita" din partea unor asa zisi recuperatori al debitelor restante SC EOS KSI Romania, in aceasta "scrisoare" ma instiinteaze ca am o datorie de 127 RON cesionata de catre SC Vodafone Romania SA catre IFN Next Capital ( nu am gasit nici o legatura intre EOS si IFN acesta, in fine ).

Intradevar am avut in trecut un abonament voce la Vodafone , ce la sfarsitul anului 2007 ar fi trebuit sa se inchie, i-am contactat inainte de expirarea abonamentului, de circa 3ori, mi-au confirmat faptul ca cererea mea de renuntare a abonamentui a fost inregistrata si incepand cu decembrie 2007 ar fi trebuit inchis, am dorit insa sa pastrez numarul ( ca si cartela prepay ). Ei insa nu mi-au inchis abonamentul, au continuat sa mi-l factureze, greseala mea a fost ca am mai platit urmatoarele 2 luni facturile in continuare, crezand ca au s-au facturat un pic cu intarziere, nu am dat prea mare importanta, dar ce-i de la Vodafone nu s-au oprit aici, si au continuat sa ma factureze. Eu nefiind in romania, aceste aspecte mi le-au comunicat parinti: cum ca abonamentul nu a fost inchis la cererea mea, si in continuare sunt abonat vodafone si trebuie sa stopez acest lucru, am luat legatura cu "consultanta" vodafone, le-am sugerat faptul ca sunt nedreptatit si sa-mi suspende de urgenta abonamentul, raspuns-ul primit de la acel "robot" (asistent vodafone) a fost ca nu a fost inregistrata in sistemul lor: cererea mea de inchidere a abonamentul si ca sunt obligat a fi clientul lor inca un an. Nu am dorit sa mai "aud" de ei, nu le-am mai platit nici o factura, ce-i de la vodafone se pare ca si-au gasit gasit intre timp ceva parteneri pt. ai ajuta in "ilegalitatile" ce le desfasoara pe piata romaneasca si am fost judecat pentru acesta datorie iar acum urmeaza sa vina asa zisi "recuperatori" sa-mi confiste probabil o pereche de tenisi pentru 127ron, pentru ca nu vreau sa inchid ochi acestor ilegalitati.

I-am contacatat pe ce-i de la Vodafone acum (01.2011), le-am spus problema cum ca ei nu si-au facut treaba si de aceea abonamentul nu a fost inchis, si ca doresc sa-mi ofere acele inregistrari telefonice, iar raspunsul a fost peste asteptarilele mele: "Impreuna cu avocatul dumneavoastra veniti la sediu Vodafone pentru a intra in posesia conversatiilor telefonice" si ca acum nu mai sunt client Vodafone, nu ma pot ajuta cu nimic ei.
Cu ce-i de la EOS KSI RO inca nu am stat de vorba, i-am sunat dar a ramas sa astept sa fiu contactat de catre ce-l care se ocupa de dosarul meu.

Sunt hotarat sa dau in judecata atat EOS cat si Vodafone, chiar daca probabil nu o sa castig, (ei fiind companii mari, eu un simplu cetatean roman modest) dar macar asa o sa reusesc sa-mi "satur" orgoliul.

II.As mai avea o nedumerire, acum numarul de telefon a fost transferat catre un alt abonat Vodafone, ceea ce mi se pare un pic anormal, fiind un "numar probleama", oare e legal acest lucru?
III.Pot intra in posesia acelor inregistrari telefonice, prin care am cerut inchiderea abonamentului la expirarea contractului cu ei, fara avocat?

As ramane indatorat pentru un raspuns ferm din partea dumneavoastra, astfel o sa stiu cum sa pun problema.

Multumesc frumos,

Cu stima,
Marius C.