avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 826 soluții astăzi
Forum Activitate anamariaf

Activitate anamariaf

Răspuns la discuția Citatie in calitate de martor
Buna,
si mie mi s-a intamplat acelasi lucru,doar k eu nu am suferit nici un fel d prejudiciu.pentru mine prejudiciu inseamna sa ma puna pe drumuri,iarna etc. Imi poti spune cum si daca ai rezolvat aceasta situatie pentru ca eu nu stiu la ce varianta sa recurg. Am facut o cerere scrisa prin care am anuntat Instanta ca nu am cum sa ajung datorita faptului ca nu exista mijloace d transport care sa ajunga la ora 8:30 in galati-acolo este procesul si ca pentru ca ma tem pentru integritatea mea fizica si pentru ca nu am suferit prejudicii sa ma scuteasca de aceasta obligatie cetateneasca care imi provoaca prejudicii financiare,fizice si psihice,dar au inceput sa sune administratorii de bloc unde am stat sa intrebe de mine...adica imi mai provoaca si prejudicii morale. Am o foarte mare problema si nu stiu care ar fi varianta de evitare sau rezolvare a acesteia. Iti multumesc din suflet daca ai o varianta folosibila.
O zi cat mai buna,
Anamaria
am facut deja acest lucru si am trimis prin fax cererea insotita de o copie a buletinului, doar ca raportul de la fax imi tot dadea eroare ca nu raspunde nimeni la fax. s-a emis deja mandat de aducere pe numele meu, azi ma vor contacta domnii polististi "insarcinati" cu aducerea. se pare ca un caz intreg este construit pe declaratia mea, care oricum este 100% dictare si ma gasesc si in situatia in care pot fi acuzata de declaratie mincinoasa....va multumesc pentru ajutor.
nu mi-ar fi greu sa ma prezint la tribunal daca ar fi in localitatea de resedinta. problema mea cea mai amre este ca trebuie sa ma rpezint dis de dimineata la galati - un drum de 4 ore si in afara de asta nu exista nici un tren/ microbuz samd care sa plece mai devreme de ora 8 din bucuresti. sa zicem ca asta se rezolva, problema e ca nu mai stiu ce am scris in declaratie si ca sincer avand in vedere ca vorbim despre moldoveni care lucreaza aproape de granita cu ucraina mi-e frica de integritatea mea dupa vizita la tribunal. nu e vorba daca o sa mai fiu citata sau nu, e vorba ca sunt singurul martor care sustine acest caz...cam asa lucreaza legile si politia romana care face greve si imi fac mie probleme in loc sa ma ajute.... va multumesc pentru ajutor si recomandari.
deci singura mea varianta este sa ma prezint la tribunalul galati pentru de spune unui judecator ca nu mai stiu ce am declarat acum 2 ani- ca si asta e unul din motive si anume ca nu mai stiu ce scrie in declaratie . va multumesc pentru ajutor si recomandari! o zi cat mai buna
buna ziua,
politistii au prins o retea de baieti care faceau tentative de phishing folosing o baza de date a unei banci- datele mele fiind gsite de domnii polististi printre materialele operative ale "infractorilor". domnii polististi m-au rugat sa dau si eu o declaratie pentru a-i ajuta sa-si instrumenteze cazul .in declaratia mea am specificat ca eu nu am suferit nici un prejudiciu in afara unui anumit discomfort legat de blocarea cardului datorita tentativei de phishing. procuratura a decis sa ma chema ca martor. ideea e ca eu nu am cum sa ajung din mai multe motive. intrebarea mea este: imi pot retrage declaratia pentru a nu mai fi nevoita sa stau pe drumuri(cazul este judecat la galati) motivand ca nu am suferit nici un fel de prejudiciu?
va multumesc din suflet!
Buna,
as avea neboie de ajutor in cazul unei citari de prezentare la tribunal in urma unei declaratii intr-un caz de infractiuni pe internet . ideea e ca tot cazul a fost contruit pe plangerea mea si sunt chemata ca martor, doar ca nu am timp s amerg si s-a emis un mandat de aducere pe numele meu. exista vreo varianta de renuntare la plangere daca nu s-a produs nici un prejudiciu direct mie? si daca da, se poate recurge la aceasta varianta in acest moment de judecare a cazului? astept un raspuns cat mai promt. va multumesc foarte mult pentru orice fel de ajutor!