avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 842 soluții astăzi
Forum Activitate Lascu Maria

Activitate Lascu Maria

In cadrul asociatiei sunt platiti urmatoarii membrii:
- ingrijitoarea - nu este pensionara si nici nu este angajata in alta parte, deci este considerata salariata "tip asigurat 1" Este legal sa fie incadrata la "tip sigurat 3-altecategorii...";
- presedintele asociatiei -este pensionar (tip asigurat 4)
- administratorul -este pensionar(tip asigurat 4)
- cenzorul - este pensionar (tip asigurat 4).
Va rog sa-mi spuneti:
1. daca pt. cei de mai sus este obligatorie plata pt "fondul de garantare datorata de angajator" ?
2. D112 trebuie sa aiba atasat fisierul - XML. Acesta din urma cum se completeaza, ce reprezinta "1 aparitie, 1-28 aparitii" etc. Fisierul exista pe site sau trebuie sa-l intocmim noi. Exista o legatura electronica intre el si D112 sau datele sunt introduse manual?
Va multumesc
1. Sunt presedintele unei asociatii de proprietari. Eu, presedintele comisiei de cenzori si administratorul avem,pe baza de mandat venituri. Totodata suntem si pensionari.
Pana in decembrie 2010 plateam la stat doar impozitul de 16%. Ce obligatii avem acum, prin noul cod fiscal, pe care trebuie sa le declaram in formularul unic 112.
2. Deasemeni avem angajata din 2005, prin conventie civila cu 2 ore/zi, o ingrijitoare ( in varsta de 30 ani) pentru care plateam impozit si Cass 5.2, respectiv 5.5%. Persoana respectiva vine si nu vine zilnic, dar intotdeauna cand se ridica gunoiul (2ori/saptam,ana), de aceea nu am avut curaj sa-i facem carte de munca. Acum ce trebuie sa declaram prin formularul 112. Nu am depus niciun document la ITM. Acum va trebui sa depunem ceva?
Multumesc anticipat pentru raspuns
1. In prezent sunt pensionara, din martie 2010;
2. PFA din 2005, cu activitate doar in 2005 si f putin in 2006;
3.. Posed un apartament in care locuiesc si unul mostenit pe care-l inchiriez cu contract oficial din august 2008;
4. Sunt presedinte al unei asociatii de proprietari, din 2009, de unde primesc 200 lei lunar, pe baza de mandat.
Va rog sa-mi spuneti pt care din cele 4 situatii trebuie sa fac declaratii si sa platesc contributia de asigurari de sanatate.
Va multumesc